Прочитавши цю статтю, Ви дізнаєтеся які особливості мають сучасні Букварі, ознайомитеся з їх коротким оглядом і зможете вибрати із них найкращий для свого дошкільника або для школяра.

Зміст:

  1. Чим відрізняється Буквар від Азбуки
  2. Короткий огляд сучасних Букварів
  3. Ваші індивідуальні вимоги до Букваря

Чим відрізняється Буквар від Азбуки

Прийшов час навчити читати Вашого малюка? Ви кожен день помічаєте його цікавість і Вам хочеться, щоб на все його «Чому?» Він умів сам знаходити відповіді.

Щоб Ваше бажання навчити читати свого малюка, переросло в таке ж бажання самого чада, Вам необхідно його тільки правильно направляти.

Давайте розберемося з чого почати навчання читанню?

Якщо Ви вирішили вивчити з ним алфавіт, тоді «Азбука» буде Вашим головним помічником і тренером. За нею легко можна навчити малюка в будь-якому віці називати букви в алфавітному порядку і знаходити відповідний букві звук в словах-картинках.

73.1_Читаем_буквы_и_слоги.jpg

З цієї книги можна починати знайомство з буквами. Тільки постарайтеся вибрати «Азбуку» з великими, чіткими і яскравими малюнками.

Зверніть увагу!

Порядок букв в Абетці строго відповідає порядку розміщення букв у алфавіті. І якщо Ваш малюк ще не вимовляє чітко всіх букв не забувайте про норми мовного розвитку. Адже фахівці чітко встановили в якому віці який звук формується у малюка.

Тільки Буквар вчить з'єднувати букви в слова. У цій книзі навчання грамоті може бути представлено в традиційному напрямку, а може в розвиваючому. Хоча саме навчання має три основні рівні:

- перший: безбуквенний або буквений.

В цьому періоді йде формування фонематичного слуху, повідомляються основні відомості про слова і пропозиції. Можливо виділення з мови і вивчення 5 звуків а потім самих букв А, О, У, и, І. У цей період також вводяться схеми або моделі звуків.

- другий: основний.

На цьому рівні удосконалюються навички звукового аналізу, йде знайомство з усіма іншими буквами, формується навик читання, розвивається зв'язкова мова. Порядок вивчення букв, в основному, в різних Букварях однаковий - від легко вимовних до важковимовних букв. В кінці навчання відбувається знайомство зі знаками апостроф та Ь.

73.2_девочка_пишет_МАМА.jpg

- третій: післябукварний.

Тепер закріплюється і вдосконалюється навик читання. Від читання по складах завдання поступово ускладняються до читання словами.

Як правило, в цей період відбувається знайомство з художніми творами і авторами, проводиться робота для формування мовленнєвих умінь.

Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що в сучасному багатогранному і різноманітному світі з навчання грамоті нові варіанти першого Букваря в житті кожного з нас виправдали покладені на них надії фахівців і користуються заслуженим авторитетом. При цьому також зберігся авторитет всім відомих старих варіантів Букварів з навчання читання.

Безумовно, Вам спочатку необхідно самостійно оцінити рівень мовних навичок своєї дитини, уважно переглянути всі сторінки і визначити, де знаходяться найважчі для малюка літери. Можливо, вони не обов'язково повинні бути на передостанніх сторінках.

А коли Ви зробите свій вибір, ось тільки потім можете показати цей Буквар малюкові і постаратися зробити все можливе, щоб він йому сподобався. Для цього розкрийте всі особливості її художнього оформлення. При цьому обов'язково враховуйте сам вік малюка.

Короткий огляд сучасних Букварів

Якщо вашому малюку до школи ще далеко, тоді сміливо вибирайте свій Буквар з найкращих:

Букварь_Жуковой.jpg

«Буквар» Н. С. Жукової займає перші місця в різних рейтингах з навчання читання дошкільнят. У ньому всі завдання підібрані з логопедичним акцентом. Так як складені логопедом з великим життєвим досвідом. Тут вся система навчання йде від звуку до слова і поступово вводиться графічний елемент - склад. Так само автор не робить ухил на цікавість і розважальність в навчанні, що на його думку тільки заважає попередження помилок дитини в подальшому при письмі. Буквар розроблений російською мовою.

73.4_Букварь_Гончаренко.jpg

Буквар для дошкільнят І Гончаренко знайомить дитину з українською абеткою і збагачує словниковий запас малюка. В книзі зібрано більше 300 загадок, віршів, малюнків, чистомовок та багато додаткового цікавого матеріалу. Навчання читанню проходить весело та непомітно.

 73.5_Букварь_Федиенко.jpg

"Букварик для дошкільнят" В.Федієнка відомий усім батькам в Україні.  Він повністю адаптований під вимоги батьків і в ньому навіть можна робити робочі записи. Книга розвиває фонематичний слух, вчить звуко-буквеному аналізу та розширює словниковий запас малюка. В ньому для дитини надані первинні поняття про звук, букву, а потім склад і наголос. Весь матеріал яскравий, а всі букви постають перед дитиною великим шрифтом. Автор постійно вдосконалює і ускладнює різноманітні завдання.

73.6_Букварь_Хаткиной.png

 "Буквар для дошкільнят і дбайливих батьків" М.Хаткіної призначений для батьків та дошкільних закладів. Він допомагає ефективно навчити читати малюка за допомогою яскравих малюнків та віршів для запам’ятовування. Весь матеріал поданий згідно вимог початкової освти.   

Але якщо Ваш малюк готується через рік-півтора піти в школу, тоді ці Букварі для нього явно будуть недостатньо цікавими.

Ось більш складні Букварі  для дошкільнят та молодших школярів.

73.6._Супербукварь_Федиенка.png

"Супербукварик" В Федієнка не тільки знайомить з буквами малюка, але й стимулює розвиток уваги, пам'яті, сприйняття , мовленнєвих навичок та мислення дитини.

73.7_Читайлик_федиенка.png

"Читайлик" В Федієнка  сприяє поступовому формуванню початкових навичок читання у малюка. Яскраво подана фонетична складова. Книга містить багато цікавого та пізнавального матеріалу. Призначена для дитини старшого дошкільного віку

Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що існують книги, які можуть бути додатковим посібником для навчання читання навіть учня в молодшій школі.

Це "Книга для читання" А Журавльової та В Федієнко розрахована на дитину 5-6 років.

73.7_Журавльова_Федиенко_Книга_для_чтения.jpg

ЇЇ мета вдосконалити техніку читання дитини через розвиток уміння читати та за підтримки інтересу до читання. Для цього в книзі зібрані маленькі дитячі твори, які написані великим шрифтом.

Ось далеко не повний перелік нових розробок фахівців для дитини - дошкільника.

При виборі «Букваря» завжди пам'ятайте!

Вибирати видання повинен той дорослий, хто буде вести подальше навчання читанню.

Справедливості заради, варто також згадати, що не тільки вчителі - методисти створюють «Букварі».

Можливо, Вам сподобаються розроблені азбуки відомих поетів:  С.Я. Маршака, Б.В. Заходером, А.Л. Барто. Продовжують цю традицію і сучасні поети: Л.Л. Яхина «Букварик», Т.Ш. Крюкова «Веселий буквар», Г.В. Сапгіра «Твій буквар». У них Ви, звичайно, не знайдете методичних рекомендацій, але вони можуть стати прекрасними помічниками в домашньому навчанні або як додатковий матеріал для розвитку мовленнєвих умінь і навичок у Вашої дитини.

Ваші індивідуальні вимоги до Букваря

Всі представлені видавництва розкривають різноманітні методи навчання читання. Вони вже виправдані і перевірені часом. Але залишається ще кілька загальних вимог, які обов'язково Вам необхідно буде врахувати.

Хоча перше і найголовніше Ви вже запам'ятали: Буквар для дитини повинна вибирати тільки та людина, яка буде навчати читанню малюка.

 

73.8_Вимоги_до_дитячоъ_книги.png

І ось ще кілька важливих підказок від фахівців:

1) Уважно розгляньте всі сторінки книги. Якщо Ви зустріли будь-які незрозумілі або неясні моменти - відразу відкладіть це видавництво.

2) Обкладинка Букваря повинна бути твердою, а папір всередині щільний, але не глянцевий.

3) Самі малюнки всередині книги повинні бути великими, яскравими і чіткими.

4) Вдалим вважається одночасне подання дитині друкованого та прописного варіанту літери.

5) Нова буква повинна знаходиться в верхньому кутку сторінки і при цьому мати відмінність в кольорі. Букви, що позначають голосні звуки повинні бути одним кольором, а приголосні - іншим.

6) Намагайтеся уникати видавництв в яких виконання завдань потрібно зробити в самій книзі, щоб потім не відучувати дитину малювати і писати в книгах.

7) Перегляньте самі тексти всередині, щоб заздалегідь виявити незрозумілі малюкові слова. А краще таку книгу не використовувати взагалі.

8) Як не дивно звучить ця порада, але краще навчати читанню по книзі стандартного розміру-15х20.

9) Пам'ятайте! Не завжди висока ціна відповідає хорошому змісту. Для успішного навчання головне, щоб на кожній сторінці обов'язково був докладний опис послідовності всіх Ваших дій.

10) Постарайтеся врахувати художнє оформлення книги. Нехай вона захопить Вашу дитину і стане найголовнішим стимулом бажання навчитися читати із задоволенням і дасть їй можливість відчути успіх.

Тепер Ви маєте загальні уявлення про всіх найвідоміших «Букварях» для навчання читання українською мовою. Залишається тільки зробити останній крок - познайомити з книжечкою самого дошкільника.

Ніколи не забувайте, що найпростіші завдання для Вас можуть поставити в глухий кут Вашого малюка. Адже він тільки починає знайомство зі світом букв.

Наберіться терпіння! Щиро порадійте разом з ним його першим успіхам, першим прочитаним словам, І тоді обов'язково прийде час, коли він буде сам читати Вам книги!

Успіхів Вам у цій нелегкій праці!

Оцініть матеріал
(12 голосів)

Залишити коментар

вода питьевая заказать