Прочитавши цю статтю, Ви дізнаєтеся, з чого і як правильно навчити свого малюка писати букви і цифри,
визначте для себе з чого можна почати роботу з Вашим дитиною, зможете скачати прописи для індивідуальної роботи, знайдете корисну інформацію і рекомендації фахівців з навчання письма
Зміст:

Перші прописи

Ваш малюк любить пальчикову гімнастику, охоче малює олівцями, ліпить пластиліном і навіть намагається щось вирізати ножицями. Усі ці вправи спрямовані на розвиток дрібної моторики руки і показують рівень підготовки її до листа.
Пам'ятайте!
Малювання, ліплення, аплікація – не тільки розвивають естетичний смак, але і розвивають кисть руки у малюка. Намагайтеся включати ці заняття в режим дня свого малюка щодня.
Якщо Вашому малюкові до 3 років-йому дуже сподобається працювати з крейдою. А під час прогулянок спробуйте запропонувати йому пописати паличкою на рівній поверхні землі або піску. А можна це спробувати зробити вдома. Ось так

прописи.png

Фахівцями рекомендується для роботи в зошитах або альбомах на перших етапах навчання письма обирати зошити з клітинкою в 1см або з великим малюнком. По-перше, самому малюкові так швидше можна побачити результат - це не перевтомлює малюка, а підтримує його інтерес. По-друге, враховуйте розвиток дрібної моторики руки у дитини – чим дрібніше клітинка, тим важче розрахувати рух і не упустити дрібні деталі.
Якщо такий зошити не знайдете, тоді можна просто чорною ручкою на звичайному зошиті в клітинку прокреслити клітинки потрібного Вам розміру.
Пам'ятайте!
Навчити дитину красиво писати потрібно поетапно:
1) Рівні і похилі лінії
2) Гачки
3) Овали і кола

У цей період ви можете відпрацювати всі елементи букв і цифр: горизонтальні і вертикальні лінії, похилі палички. Потім до цих елементів додайте заокруглення і у Вас вийдуть різноманітні гачки.
З дитиною від 3 років можна починати писати в звичайному зошиті, як у Прописах.
Пам'ятайте!
Починати навчання письму потрібно тільки простим олівцем. Він краще скріплюється з папером і не ковзає, а пише по листу.


З малюком у віці  від 3 до 4 років відпрацьовуйте овали і кола. Покажіть чим вони відрізняються і що у них загального на прикладі круглого повітряної кульки. Якщо круглий кулька має форму кола, але варто його здавити з дух сторін між долоньками, то вийде овальна форма.
Якщо Вашій дитині від 4,5 років і він чітко орієнтується де право, де ліво – можете ускладнити лист: запропонуйте прості графічні диктанти.


Якщо з великими малюнками та великими елементами Ваш малюк справляється легко і з задоволенням, тоді покажіть йому пропис в звичайну клітинку на 0,5 см.
ПІДСУМОК:
Поставтеся серйозно до цього підготовчого етапу в навчанні письма. Не поспішайте відразу завалити дитину різними яскравими прописами, яких так багато в магазинах. Самостійно виберіть перший пропис для своєї дитини з урахуванням його індивідуальних можливостей, а не її яскравою обкладинки.

Вчимося писати друковані букви і цифри

Як правило, до 4 років рука дитини вже вміє міцно тримати олівець.
Пам'ятайте!
У цей період важливо постійно звертати увагу самої дитини на те, як ПРАВИЛЬНО тримати олівець!
Можливо, Вам сподобається цей відео - матеріал. У ньому фахівець детально розкриває всі секрети постановки руки до листа ручкою для учнів у школі. А для дошкільнят ці ж вправи можна робити, але тільки з простим олівцем.
Коли Ваша дитина впевнено тримає олівець і рівно вміє писати елементи букв і цифр, тоді можете дати йому ручку. У канцелярському магазині можна навіть вибрати ручку зі спеціальною насадкою для пальчиків.

2.png

Ось тепер, коли вся підготовча робота виконана – пора починати вчитися писати букви.
Відразу налаштуйте свого дошкільника, що кожна буква має своє обличчя, як і всі ми люди. Тому дуже важливо правильно писати кожен елемент в самій букві.
Не турбуйтеся, якщо Ваша дитина вже знає кілька букв. Проведіть навчання письму, як повторення вивчених букв або як закріплення.
Якщо ваша дитина тільки починає з ними знайомиться, тоді навчання читання і письма може відбуватися паралельно, як в школі: урок читання, урок письма.

Алгоритм навчання письма букв і цифр однаковий:

 1. Розгляньте букву або цифру
 2. Подумайте, що вона схожа
 3. Розберіть з яких елементів вона складається
 4. Покажіть в повітрі як вони з'єднуються
 5. Порепетируйте лист в повітрі під рахунок
 6. Покажіть, як ви пишете цю букву або цифру
 7. Дайте дитині по точках обвести силует букви або цифри в зошиті
 8. Запропонуйте дошкільнику написати ще 4-5 разів це ж, але самостійно

Підсумок:
Письмо друкованих букв і цифр не тільки розвиває зорову пам'ять у дитини, але і розвиває дрібну моторику всієї руки, вчить записувати вимовлені звуки і цифри. Постарайтеся не перезавантажувати малюка. Для дитини до 5 років тільки 7 -10 хвилин для письма в день достатньо. Нехай завжди залишається у нього бажання «ще прописати завтра нову букву або цифру»

Як навчитися красиво писати великі літери і цифри

Якщо Вашій дитині вже виповнилося 5 років і він вміє правильно тримати олівець, легко прописує всі друковані елементи букв і цифр, тоді прийшов час знайомитися з справжніми Прописами і переходити на лист ручкою.
Тільки не все відразу.
Давайте відразу визначимося коли можна дитині починати писати ручкою?
Олівець можна замінити на ручку, тільки якщо Ваш дошкільник точно прописав один ряд зразка без помилок. Другий рядок дозвольте написати вже ручкою. Так Ви збільшите навантаження і за обсягом і за часом. А найголовніше – підтримайте стан УСПІХУ!
Тепер поговоримо про Прописи букв українського алфавіту.
Кожен з нас пам'ятає, що в прописах завжди є різні лінії: горизонтальні і похилі.
Горизонтальні визначають розмір букви, в похилі-її ширину і відстань між словами. Про це знаємо ми з Вами і про це повинна знати ваша дитина.

Скачати трафарет листа формату А-4 можна тут

Не поспішайте відразу показувати йому як пишуться цілі літери. Почніть з окремих елементів, як Ви це робили з друкованими літерами.

пропись.png

Ось тільки не забудьте, що в прописах є ще й розділові знаки і різні елементи для з'єднання букв в слова. Їх теж потрібно навчитися писати.
Почніть навчання письму саме з таких маленьких елементів. Так Ви зможете навчити свою дитину бачити відстань і орієнтуватися в горизонтальних лініях. А далі вчимо все за тим самим планом:

 1. Рівні вертикальні лінії, але з різною висотою, такі ж горизонтальні і похилі
 2. Короткі і довгі вертикальні вгорі, внизу, по середині рядка
 3. Палички з різними гачками
 4. Хвиляста лінія
 5. Овали та гуртки

Розплануйте цю підготовчу роботу по 10-15 хвилин кожен день або через день.
Коли Ви побачите, що у Вашої дитини все виходить, тоді можете сміливо з ним вибирати пропис.
Пам'ятайте!
До роботи в цій Прописи з буквами російського алфавіту Ваш дошкільник повинен чітко знати, як правильно сидіти за столом і як правильно тримати ручкукак_сидеть_при_письме.png

Тепер йому можна сидіти за письмом вже 15-20 хвилин, але робити перерву через кожні 7 хвилин, щоб поприсідати або просто походити.

Не забувайте про пальчикову гімнастику!

пальчиковая_гимнастика.png

Із цього відеоматеріалу можна вибрати уривок для ознайомлення з новою великою чи малою літерою:


З Прописами з математики, як правило, діти працюють активніше. Тому що вони легше за смисловим навантаженням.
По-перше друковані цифри не так вже сильно відрізняються від великих
По - друге вони всі однакового розміру
По-третє - їх всього тільки десять!
Начебто все легко і просто! Але не варто пускати справу на самоплив!
Не пропустіть найважливіші моменти:

 1. Покажіть своїй дитині чим відрізняється друкована цифра від прописної
 2. Як кожна цифра вміщається в клітинку – будиночок
 3. З якого місця зручніше починати писати, щоб вся цифра красиво помістилася в своєму будиночку.

Пам'ятайте!
У математичних прописах на додаток до навчання письма йде ще геометричний матеріал і завдання на розвиток логічного мислення.

Можливо, Вам сподобається цей відеоматеріал про письмо цифр


Підсумок:
Фахівцями доведено, що навчитися писати великі літери і цифри для дитини набагато складніше. Намагайтеся його не квапити! Переходьте на наступну сторінку в Прописи тільки тоді, коли дитина сама цього захоче.

Навчіть його радіти результатами своєї праці і стійко перемагати труднощі. Адже це для нас, для дорослих, це зовсім не важко, а для малюка – потрібно сильно постаратися! Підтримайте його і красивий каліграфічний почерк у Вашої дитини обов'язково з'явиться самостійно!
Більше інформації, що стосується рекомендацій провідних фахівців з різних питань правильної організації і проведення підготовки дитини до школи – читайте в розділі «Освіта»

Оцініть матеріал
(1 Голосувати)

Залишити коментар