Прочитавши цю статтю, Ви дізнаєтеся про всі сходинки навчання письму Вашої дитини, будете знати, як навчити його красиво писати букви, будете готові правильно зреагувати на виникаючі проблеми при навчанні письму.

Зміст:

  1. Навчання письму
  2. Вчимось писати друковані літери
  3. Вчимося писати прописні букви

Навчання письму

Ваша дитина впевнено освоює абетку. Він вже знає більше 5 букв. Ви вирішили навчити його писати. І тут у Вас виник сумнів: чи варто взагалі до школи цього вчити малюка? Звичайно, відповісти «Так» або «Ні» Вам не зможе жоден фахівець. Тільки індивідуальний підхід до Вашої дитини, його особисте бажання навчитися писати – можуть сказати «Так».

Тоді виникає питання: якщо навчити писати букви, то як все ж таки правильно починати це робити? По-перше, Вам потрібно ніколи не забувати, що будувати навчання потрібно тільки в ігровій формі! По-друге: заняття-вправи повинні бути на 10-15 хвилин.

Пишем_с_мамой.jpg

Саме навчання письму завжди складається з чотирьох етапів:

1) Необхідно навчити дитину вміти почути і розрізнити звуки.

2) Навчити чітко вимовляти їх (артикуляція).

3) Показати відповідність між буквами і звуками.

4) Вчити відтворювати літери на папері, з'єднувати їх спочатку в склади, а потім в слова і потім в речення.

Щоб успішно пройти ці етапи навчання, Вам необхідно обов'язково врахувати спостереження фахівців. Вони встановили, що в дітей до 6 – 7 років ще слабо розвинені м'язи кисті і пальців, недосконала нервова регуляція рухів, низька витривалість.

Пам'ятайте завжди про ці висновки фахівців!

Для того, щоб Вашій дитині було комфортно почати навчання письму Вам необхідно подбати про правильний підбір меблів для нього. А під час письма постійно привчайте стежити за поставою, розміщенням зошити на столі чи парті.

Окремої уваги потребує вміння дитини зберігати необхідну позу, яка найменше буде втомлювати:

  • сидіти при письмі потрібно, спираючись попереково-крижовій частиною хребта на спинку стільця;
  • голова в цей час має бути трохи нахилена вперед (під кутом 15°) або у вертикальному положенні;
  • лікті повинні вільно лежати на столі;
  • сама відстань від столу до грудей дитина повинна перевіряти шириною свого затиснутого кулачка.

Обов'язково необхідно виробити звичку у дитини правильно тримати ручку: трьома пальчиками, великим, середнім і вказівним, на 1 – 1,5 см від кульки. Ручка повинна проходити біля третього суглоба вказівного і згину першого великого пальця, кінчиком спрямована в праве плече.

Как_правильно_держать_ручку.jpg

Запам'ятайте! Ще В. О. Сухомлинський помітив, що витоки здібностей і обдарованості у дітей – на кінчиках пальців. Ось тому так дуже важливо підготувати руку до роботи, зміцнити пальчики, розвинути дрібні м'язи кисті і пальчиків дитини.

Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що зміцнити руку дитини допомагають різні спеціальні тренувальні вправи, всі рухливі ігри (з використанням маленького і великого м'яча), виконання будь-яких завдань з конструктора, ліплення з тіста та пластиліну, малювання олівцями.

Вчимось писати друковані літери

Вашому малюкові вже 5 -6 років? Тоді Ви сміливо можете говорити: «Вчимося писати букви!». Або правильніше буде поставити запитання: «Вчимося писати букви?».

І навіть якщо Вашому малюку лише 3 роки – Ви теж можете починати навчання письму! Ось тільки з трирічним малюком Вам потрібно буде зайнятися пластиліном або просто розфарбовуванняммалюнків олівцями!

Пам'ятаєте! Всі ці вправи не тільки допомогають підготувати руку до письма, але і надають позитивний вплив на мовний і мозковий центр дитини!

Буквы_из_пластилина.jpg

Не залежно від віку дитини, Вам відразу необхідно показати, а потім постійно закріплювати навик як правильно тримати олівець або ручку. Тут дуже важливо дати правильну зразок, щоб потім не переучувати!

Ось тільки після такої підготовки, починаємо писати букви.

Фахівцями доведено, що дитині легше спочатку освоїти друковані літери. Після того, як Ваш малюк навчиться викладати букву з паличок або інших матеріалів (насіння акації, квасолі, камінчики, черепашки) вчимося писати букви спочатку по крапкам.

Потім вчимось писати друковані літери без крапок. А коли малюк впевнено називає букви в складі можна відразу записувати склади і навіть з Вашими підказками маленькі слова з 3-4 букв.

Для зручної роботи Вам спочатку потрібно рознос з манкою чи борошном або спеціальна дошка для записів, коли можна відразу прибирати запис.

Також Вам знадобляться різні спеціальні «Прописи для дошкільнят». Вони бувають для хлопчиків, для дівчаток, про машинки, про квіти, з героями улюблених мультфільмів. Вибирайте тільки разом з дитиною! І вчіться писати тільки олівцем!

Пишем_по_точкам.png

Вчимося писати прописні букви

Писати великі літери треба вчити тільки, якщо Ваша дитина пішла в школу або готується до неї. Тобто йому повинна бути 6 років! Тут ви повинні бути готові до вирішення низки маленьких проблем. Давайте розберемо кожну:

1. Можливо, Вам буде цікаво дізнатися підсумки спостереження фахівців з питання «Як навчитися красиво писати букви?». Вони помітили, що коли дитина починає відчувати, що писати потрібно обов'язково, то вона на підсвідомості починає протестувати.

Ваша реакція повинна бути спокійною. Запам'ятайте: наполягати не варто, потрібно зупинити навчання письму і дати час, щоб цей негатив повністю розвіявся.

2. Якщо при письмі літери виходять за лінії, а при розфарбовуванні за готовий контур.

Вам необхідно приділити увагу розвиткові дрібної моторики пальців рук. Зверніть увагу на те, як дитина тримає ручку або олівець.

3. Якщо Ваша дитина погано орієнтується на аркуші паперу, тобто не може виконати поетапно написання букви.

В цьому випадку у нього порушення зорово-просторової орієнтації. Пограйте в ігри, де потрібно розмістити якісь предмети в різні місця, або коли треба назвати де знаходиться предмет на малюнку.

4. Буває, що дитина пише в зошиті, а сама спостерігає за тим, що відбувається поруч.

В такому випадку Вам необхідно створити умови, щоб ніщо і ніхто не відволікав її. А самому малюкові акуратно нагадати, що зараз для нього важливіше написати красиво і правильно! Цей дефіцит уваги потрібно постійно контролювати!

5. Коли дитина не може зібрати потрібні елементи в цілу букву.

Фахівці називають це порушення конструктивного праксису. В такому випадку необхідно давати йому більше працювати з конструктором, паличками, кубиками, пазлами.

Пам'ятаєте! Ваша пропозиція дитині: «Вчимося писати букви?» має обов'язково спочатку отримати згоду від самого малюка. Це найважливіший момент!

На допомогу Вам є безліч готових прописів, розмальовок. Ви можете обрати разом і купити готові в магазині або роздрукувати.

Оцініть матеріал
(3 голосів)

Залишити коментар