Прочитавши цю статтю, Ви будите знати основні вимоги до проведення уроків малювання для дітей залежно від їх віку.

Зміст:

  1. Перші уроки малювання для малюків.
  2. Уроки малювання для дітей 5-6 років.

1. Перші уроки малювання для малюків

Ви погодитеся, що малювання забезпечує можливість відображення уявлення і враження про навколишній світ і лежить в основі усіх видів образотворчої діяльності. У Вашого малюка теж з'явилося бажання щось відтворити. Він вже вміє тримати олівець та пензлик, знає, що таке альбом.

Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що малювання розвиває сенсорні, інтелектуальні здібності, а також формує спеціальні здібності, пов'язані з математикою, літературою, музикою, живописом. 

1_картинка_Рисование_акварелью.jpg

Ось найбільш важливі вміння та навички, які дають уроки малювання:

- координація дій руки й очей, завдяки якої око фіксує напрямок образу певної частини форми об'єкта, а рука повторює цю траєкторію погляду;

- розвиток руки, що дає можливість виконувати образотворчі дії різної складності;

- оволодіння технікою робіт різними матеріалами, що розфарбовують, і інструментами.

Кожен урок малювання повинен давати малюкові пізнавальний матеріал, чинити  виховну дію  і розвивати певні навички. Цього можна досягти, тільки здійснюючи послідовні, взаємозв'язані і взаємообумовлені дії.

Ось найважливіші моменти навчання:

1.На самому початку кожного зайняття Вам необхідно визначити мету, яка передбачає і спрямовує увесь процес.

2.Потім постарайтеся сконцентрувати увагу малюка на об'єкті зображення, запропонувати дати морально-естетичну оцінку якостей об'єкту, спонукайте до емоційної реакції і бажання відтворити об'єкт. 

Тому перші уроки малювання виконуються  з натури, а вже у міру накопичення  малюком життєвого досвіду про типові зовнішні ознаки об'єктів можна запропонувати виконати завдання по пам'яті.2_картинка_Рисование_с_натуры.jpgМалювання по пам'яті треба розпочинати з окремих дрібних деталей, коли увесь об'єкт вже намальований з натури.

Фахівці рекомендують розпочинати уроки малювання з дитиною від 3 років, коли йде розвиток сенсорних навичок, наочно - дієвого мислення і закладаються передумови до формування наочно - образного мислення.

Запам'ятайте! Через дії з предметами Ваш малюк засвоює їх зовнішні властивості, починає координувати свої рухи. Цей період у кожного проходить по-різному: у когось непомітно, у когось довго. Придуману Вами ігрову ситуацію, представте у вигляді незавершеної композиції, в якій запропонуйте тільки домальовувати деталі. Не забувайте  при цьому постійно ускладнювати завдання.  Наприклад: "Погодуй пташку", " Домалюй квіточкам стеблинки", "Намалюй на дереві яблучка", "Домальовуй листочки", що падають з дерева, " Домалюй: кулькам ниточки, на віночок стрічечки, на ялинку іграшки".3_картинка_Упражнение_ДОРИСУЙ.jpg

Усі вправи повинні поступово навчити малюка малювати точки, штрихи, мазки, лінії.

Пам'ятайте! Тривалість уроку малювання з дитиною  до 3 років може бути від 5 до 10 хвилин.

Не думайте, що цьому можна не вчити поступово і планомірно. Тільки після того, як дитина зможе виконувати ці елементи і упевнено відчувати руку, тільки тоді можна ускладнювати завдання!

Якщо Ваша дитина  старша за 3 роки, тоді Вам важливо зрозуміти, що у нього починається якісно новий етап  в розвитку - орієнтування на форму об'єкту і її відтворення. Ось тут  важливі  зорові  і рухово-тактильні уявлення про предмет,  отримані  раніше.

Причому, в цьому віці малюк ще не намагається точно передати деталі, а тільки фіксує загальний вигляд. Так людину він може зображувати тільки з головою і ногами. Не дивуйтеся! А постарайтеся постійно збагачувати його уявлення про різноманітність зовнішніх ознак предметного світу.

Дитині від 4 років можна запропонувати обстежувати і відтворити предмети однієї форми: круглої, прямокутної, трикутної. Зараз йому буде цікаво відтворити  ті повітряні кулі  до яких він нещодавно  додавав ниточки, вікна в приготованому Вами будинку, вагончики до готового  паровозика.4_картинка_Осенний_лес.jpg

Потім завдання поступово ускладнюйте: запропонуйте відтворити об'єкт з двох  знайомих елементів. Наприклад, сніговика, будиночок, образ людини, тварин.

Після цього на уроках малювання найважливіше дати зрозуміти логіку відтворення об'єкту. Тому вчіть малюка  постійно зіставляти, порівнювати одні деталі з іншими і у відношенні до загальної форми в цілому. Для цього  запропонуєте йому  об'єкти з симетричною конструкцією.

Так само в цьому віці малюкові треба показати ритмічний порядок - як естетичну категорію "прекрасне", аритмічний - "хаос - потворне". Тільки у ритмічному порядку треба використати не лише точки, штрихи, мазки, лінії, але і прості геометричні форми.

Тепер дитині  можна показати зафарбовування:

  • олівцем - штрихування похилими паралельними  лініями, починаючи з лівої частини;
  • гуашшю - рівномірне покриття кольором.

Під час роботи Ви акуратно  звертайте увагу малюка на допущені  неточності  тільки зворотним кінцем олівця, або поставивши точку, пунктирну лінію.

Пам'ятайте!  Тривалість уроку  малювання з дитиною до 5 років може бути до 15 хвилин.

2. Перші уроки малювання для малюків

Вам необхідно зрозуміти особливості: у дитини в цьому віці фахівці помітили помітний розвиток багатьох психічних процесів і утворень. З'являються елементи самостійності  в побудові образу майбутнього результату, зароджується оцінка і самооцінка.

Уроки малювання з дитиною від 5 років розпочинаються  з відтворення  знайомих вже предметів з внесенням незначних змін. Потім збільшується кількість предметів: квіти, овочі, фрукти. Додається різноколірні  рішення. Далі треба запропонувати відтворити предмет, який не має постійної форми: хмари, кущі, дерева. Для цього обов'язково навчіть дитину спостерігати за природою і помічати відмінності в контурах різних порід дерев, різних кольорах хмар на небі.5_картинка_Осенний_день.jpg

 У цьому віці можна починати сюжетне малювання, коли в центрі малюється основний предмет, а інші  предмети розташовуються  симетрично. Це може бути: сніговик і сніжинки, будинок і дерева, дівчинка і квіти.

Також  можна запропонувати відтворювати предмети вже  не лише з натури, але і по пам'яті і за уявленням.

Якщо Вашій дитині 6 років, то Вам важливо розуміти, що його дитяча допитливість до навколишнього світу не завжди співпадає з уміннями і навичками. Конфлікт "хочу - можу" може навіть відштовхнути дитину від  навчання. Тут все залежить тільки від Вашої уваги і розуміння його внутрішнього світу!

Зрозумійте! Зараз дуже важливо зберегти дитячу безпосередність в зображенні різних об’єктів і в той же час дати нові уміння і навички, зацікавлюючи і розвиваючи отримані раніше!

Малюнок дитини зараз розпочинається з графічного нарису, а потім уточнюється відповідними фарбами. Ось тому розкажіть про теплі і холодні властивості фарб. Поясніть, що працюючи з спочатку зафарбовуються верхні деталі або розпочинають роботу з далекого плану.

До 7 років дитина повинна уміти відтворювати багатопланову сюжетну композицію.

Тільки поступово ускладнюючи завдання і показуючи нову техніку на уроках малювання, Ви зможете зберегти інтерес і розвинути творчі здібності своєї дитини!

Оцініть матеріал
(1 Голосувати)

Залишити коментар