Прочитавши цю статтю, Ви зрозумієте, яку кризу переживає Ваш малюк, розкриєте для себе його внутрішній світ, навчитеся вирішувати несподівані непорозуміння в спілкуванні з 3-річною дитиною, зможете поновому подивитися на свого малюка.

1_7_v_odnom.jpg

Зміст:

  1. Як зрозуміти несподівані зміни в поведінці дитини
  2. Які можуть бути способи рішення конфліктів
  3. Перспектива подальших взаємовідносин

Як зрозуміти несподівані зміни в поведінці дитини

Вам не дає спокою питання: "Чому звична і спокійна поведінка у Вашого малюка раптом зникла"? Адже він помітно підріс, навчився самостійно ходити, їсти. Вже уміє розмовляти, активно пізнає навколишній світ і постійно ставить питання. Йому скоро виповниться 3 роки.

Ви тільки полегшено зітхнули! Нарешті можна конкретно почути чіткі відповіді на питання "Де болить? Що болить? Що хочеш? Що сподобалося? Що запам'яталося"?, а не мучаться у своїх припущеннях. Все рідше і рідше Ваш малюк проситься на руки, а частіше і частіше старається самостійно щось зробити.

Ви, звичайно, стали помічати як в його словах з'явилася фраза "Я сам"?

2Я_сам.jpg

Прийміть поздоровлення! Ваша дитина починає думати самостійно і формує власну думку. Він піднімається на нову сходинку розвитку і готується йти власним шляхом, а не сліпо наслідувати чужі вказівки. У нього в цей час відбувається переоцінка своїх можливостей і здібностей.

Помічено, що особливо гостро цей період відчувається недовго - всього декілька місяців. І завжди обов'язково відбувається з дітьми у віці до 3 років. Але у кожного посвоєму.

період_кризи_3_років.jpg

У всьому світі цей час називається "Криза 3 років" або "криза розвитку". Вам варто витримати усі його випробування спокійно і при цьому зуміти зрозуміти внутрішній світ своєї дитини.

особливості_кризи_3_років.jpg

Зараз Ваша дивовижна дитина може показувати норовистість, упертість, неслухняність і навіть робити все навпаки Вам! Це реальність! Знайте, що для нього - цей час початок формування особи і переходу від раннього дитинства до дошкільного. Йому дуже треба зрозуміти себе і побудувати свої стосунки з навколишнім світом. Тобто пройти кризу через "революцію" в стосунках, щоб дати усім зрозуміти, що по-старому більше не буде!

Різка зміна в поведінці малюка не залишилася без уваги не лише батьків, але і психологів у всьому світі. Досліджували цю проблему в різних країнах: В США -Э.Эриксон, в СРСР - Л.С. Выготский. Було проведено безліч досліджень для вивчення проявів кризи.

У результаті учені розібралися в причинах виникнення таких різких змін в поведінці трирічної дитини, виділили форми його прояву, визначилися із способами рішення різних конфліктних ситуацій з ним. Давайте розберемося з кожною формою прояву кризи конкретно.

Які можуть бути способи рішення конфліктів

Наш світ існує вже багато тисяч років. І завжди усі конфлікти, кінець кінцем, вирішувалися. Конфлікт з трирічним малюком не має такого масштабу, але дуже важливо знати правильний вихід з нього заздалегідь.

Конфлікти з'являються із-за негативізму, упертості, норовистості, свавілля, бунту-протесту і навіть прагнення до деспотизму в спілкуванні з тим, що оточує з боку дитини. Усі ці 7 форм прояву кризи бувають яскраві, але короткочасні.

1. Коли Ви спостерігаєте, що Ваші вимоги не виконуються, а когось іншого з близьких людей слухає. Мотив у дитини простий - зробити навпаки, протилежно тому, що Ви сказали. Цей прояв негативізму.

негативізм_у_дитини.jpg

Порада:

Використайте цю реакцію дитини, коли Ви хочете, щоб він сказав "НІ", де зазвичай говорив "ХОЧУ". Наприклад: морозиво? Газовану воду?

Тобто це можна використати з пропозицією всього, шкідливо для дитини.

2. Якщо малюк твердо стоїть на своєму і не тому, що дуже хоче, а лише щоб наполягти на своєму, хоча і не прав - цей прояв упертості.

упрямый_ребенок.jpg

Порада:

Постарайтеся проявити мудрість і витримку. Знайдіть золоту середину і покажіть повагу до прагнення дитини мати власну думку, діяти за власним розсудом.

3. Малюк починає постійно показувати своє невдоволення проти якихось норм і стосунків в сім'ї, але не проти дорослих. Так проявляється норовистість.

7строптивый_ребёнок.png

Порада:

Дайте побути дитині самій і зайнятися чим він хоче. Це скоро набридне і він сам прийде до Вас і ось тоді ненав'язливо зробіть ще раз Вашу пропозицію.

4. Постійно чуєте від малюка фразу "Я сам!". Навіть коли її виконання взагалі неможливо виконати фізично. Це називається свавілля. Зрозумійте, що так малюк намагається затвердитися в саморозвитку.

2__Я_сам.jpg

Порада:

Підтримайте ініціативу, але переведіть в гру: запропонуєте потренуватися разом.

5. Ваш малюк починає скандалити, вимагаючи щоб його думка і бажання поважали. Ця дія так і називається - бунт-протест. Від нього починається зароджуватися воля і самостійність.

9__Бунт-протестр_ребёнка.jpg

Порада:

Обов'язково покажіть малюкові, що Ви його почули і зрозуміли. Навчіть його промовляти свої емоції, не кривдить оточення. А пізніше покажіть, як можна реалізувати свою агресію в ігровій формі - поспарингувати з грушою або жартома поборотися.

6. Але коли малюк лається, дражниться, ламає улюблені іграшки - це вже називається знецінення.

Порада:

Дайте дитині можливість пережити цей період. Коли все пройде, можете допомогти малюкові почати будувати нові стосунки з новими знайомими, а в магазині довірте вибір нових іграшок.

7. Але найскладніший момент, коли дитина намагається змусити оточення робити все, що йому захотілося. Це деспотизм. Якщо бажання дитини не із-за істинних потреб, а тільки із-за прагнення контролювати усе оточення.

Порада:

У таких ситуаціях треба дати чітко зрозуміти дитині, що він може розпоряджатися тільки своїм часом і силою.

Перспектива подальших взаємовідносин

Будь-який конфлікт з дитиною спочатку абсолютно безглуздий і його краще всього уникати. Адже в спорі з маленьким человечиком навіть якщо Ви виграли, все одно суперечку Вами програно. Чому? Все просто - дитина через 10 хвилин забуде, про що сперечалися, а ось з вух батька-переможця ще валитиме пару.

Пам'ятайте:

  1. Ніхто не може конфліктувати сам з собою. Намагайтеся максимально тримати себе в руках, щоб уникнути зіткнення зі своєю дитиною.
  2. Ваш спокій допоможе швидше заспокоїтися і самому малюкові. А Ваш гнів покаже, що Вами можна управляти.
  3. Намагайтеся перемкнути увагу дитини, використовуючи жарт або маленьку хитрість.
  4. Почастіше хваліть дитину, показуйте свою любов до нього, пояснюйте які вчинки, він зробив неправильно і чому це погано.
  5. Оцінюйте тільки вчинок. Коли розбираєте конфлікт, повторюйте фразу: - "Я тебе дуже люблю, але ти зробив негарний вчинок і мені за тебе соромно".
  6. Прийшов час дати малюкові постійне доручення в сім'ї по його силах.
  7. Цікавтеся і враховуйте бажання дитини в інтересах, в їжі, одязі, іграшках
  8. Учите нормам поведінки через ігри і іграшки, обіграє кожну конфліктну ситуацію як би з боку.
  9. Відноситеся до малюка як до маленької дорослої людини, поважайте його особу.

Бути батьками - це украй важливе, благородне і відповідальне зайняття, адже кожен Ваш вчинок, кожна Ваша дія впливають на майбутнє Вашої дитини. Сама криза розвитку важлива своїм кінцевим підсумком: тим, що він дає у результаті.

подолання_та_вихід_з_кризи_3_років.jpg

Якщо в дитині з'являються воля, самостійність, гордість за свої досягнення, то це вірний сигнал, що в цьому віковому періоді успішно були закладені основи подальшого розвитку особистості.

Оцініть матеріал
(1 Голосувати)

Залишити коментар