Прочитавши цю статтю, Ви дізнаєтеся все про підліткову кризу, послухаєте поради фахівця і будете знати, як правильно пережити цю кризу разом з Вашою дитиною.

Зміст:

 1. В чому проблема підліткової кризи
 2. Фізіологічні основи підліткової кризи
 3. Як пережити цю кризу

В чому проблема підліткової кризи

Вашій дитині вже 11 років і Ви знаєте, що вона наближається до віку підлітка. Вам відомо, що це час інтелектуального формування її власного світогляду, моральної сфери, переконань та ідеалів і ще швидкого розвитку самосвідомості. Не забувайте, що в цей період також відбувається професійне самовизначення у дитини.

Але в основному Ви абсолютно праві. Різні фахівці, що працюють з дітьми, визначають цей період як формування «почуття дорослості». Коли дитина починає порівнювати і ототожнювати себе з іншими, потім знаходить зразки засвоєння, вчиться сама будувати свої відносини з іншими людьми і повністю перебудовує свою діяльність. Все це і є основною метою підліткової кризи.

Вам можливо буде цікаво дізнатися, що раніше ця криза відбувався в 14 років. Але останнім часом вона «помолодшала» і хоча зараз її називають «Криза 13 років», але вже є дослідження науковців, які показують, що вона стала ще «молодше»:

 • якщо у Вас дочка, тоді зверніть увагу на можливі вікові рамки з 11 до 16 років;

 • якщо у Вас син, тоді від 12 до 18 років.

Спочатку Ви можете помітити, як раптом:

 1. знизилася продуктивність і навіть при безперечних здібностях у Вашої дитини в тій діяльності, де раніше взагалі не було жодних проблем;
 2. з'явився негативізм, ворожість і дитина починає сваритися через дрібниці;
 3. Ви можете відчути його внутрішнє занепокоєння, помітити постійне невдоволення і прагнення до самоти.

Ось так може зовні проявиться ця криза перехідного віку, коли усередині Вашої дитини відбувається зародження особового самовизначення.

Запам'ятайте! Найважливішим підсумком кризи має бути формування головної особистої якості і нового уміння у Вашої дитини: вона повинна навчитися самостійно регулювати свою поведінку і управляти нею!

1_kartinka_krizis_13_let.png

Фізіологичні основи підліткової кризи

Давайте ще раз виділимо основні показники настання кризи перехідного віку, які Ви повинні неодмінно спочатку помітити у Вашої дитини:

 1. зовнішні зміни;
 2. зміни в поведінці і в характері;
 3. різкі перепади настрою, нервозність, дратівливість;
 4. занепокоєння, стан депресії, поява нав'язливих страхів;
 5. підвищена зацікавленість протилежною статтю;
 6. фізіологічні зміни.

І хоча в цьому списку фізіологічні зміни стоять на останньому місці, вони є насправді найголовнішими! Просто помітити їх відразу практично неможливо!

Запам'ятайте! Тільки у підлітковому віці в кров Вашої дитини починає різко поступати величезна кількість гормонів зростання і на додаток до них ще і починають вироблятися статеві гормони. І ось завдяки цьому у Вашої дитини виникає:

 • ростовий стрибок;
 • психо-нейро-эндокринна перебудова;
 • вегетативні порушення;
 • бурхливе статєве дозрівання.

На медичній мові це все разом називається - пубертатна криза, яка проходить між дитинством і юністю.

Ви не відразу зможете помітити характерні диспропорції між інтелектуальним і моральним розвитком, які виражаються в неузгодженості біологічного, соціального і психічного розвитку у Вашій дитині. На додаток до цього неможливо також побачити неспівпадання темпів дозрівання окремих підсистем дитини. Наприклад, фізичного зростання і статевого дозрівання.

Але все таки деякі фізіологічні зміни в цей період Ви можете спостерігати:

ознаки_статевого_дозріваннія.jpg

Ви повинні зрозуміти, що саме статеве дозрівання є центральним чинником фізичного розвитку Вашої дитини і робить вплив на роботу усіх внутрішніх органів в цей віковий період.

Разом з цим проявляється статевий потяг, нові переживання. І ось вони створюють у дитини почуття дорослості. Дитина починає показувати, що вона повноправний член дорослого суспільства, повністю самостійна і гідна поваги з боку старших.

Ви звичайно бачите цю ситуацію трохи по-іншому: він же ще школяр! А ось це протиріччя і складає основу пубертатного періоду!

Як пережити цю кризу

Вам вже відомі усі його складники. А ось тепер розглянемо психологію рішення цих проблем.

Ви обов'язково повинні знати, що сама криза перехідного віку якщо не прийняти вчасно міри, то може перейти в затяжну кризу з проявом суїциїдальної активності, може виникнути негативна залежність, депресія, психогенні напади. Саме неправильний вихід з цього дає "важких підлітків".

Запам'ятайте! Фахівцями виділені два шляхи протікання підліткової кризи :

1. Криза незалежності

У своїй дитині Ви в цьому випадку помітите негативізм, постійну упертість, грубість, бунтарство, непримиренне бажання все робити по-своєму, а також протистояння авторитетам і ревне відношення до свого особистого простору.

2. Криза залежності

Ви зможете зрозуміти її, коли Ваша дитина проявляє надмірну слухняність і ніби повернення до дитячих форм поведінки і дитячих інтересів. Дитина показує своєю поведінкою повну залежність від дорослих, проявляє несамостійність, інфантильність у своїх вчинках і судженнях і навіть підкоряється думці більшості, підкреслюючи своє бажання бути "як усі".

З кризою залежності Ви зможете впоратися разом з дитиною. А ось якщо підліткова криза протікає як криза незалежності, тоді звернете Вашу увагу на норми і відхилення:

5_картинка_кризис_независимости.png

Ви добре розумієте, що усі ці зміни Ваша дитина повинна пройти для самоствердження і відстоювання себе як повноцінної особі. Ви старші, а значить мудріші і це означає, що Ви повинні йому допомогти не втратити при усьому цьому Ваші теплі, довірчі стосунки. Тобто вийти з підліткової кризи повноцінною, життєрадісною особою!

А доки Вам треба завжди чуйно відноситься до потреб своєї дитини в самореалізації, самоствердженні, в спілкуванні, в дружбі і навіть в любові.

Постарайтеся перебудувати свої стосунки! Намагайтеся проявляти повну довіру і повагу його думки. Умійте вислухати його і зрозуміти. Будьте для своєї дитини найкращим другом! І разом ви впораєтеся!

Оцініть матеріал
(2 голосів)

Залишити коментар