Прочитавши цю статтю, Ви дізнаєтесь про основні досягнення в сучасній віковій психології, зможете допомогти своїй дитині в певний критичний період його життя, зможете підібрати для себе сучасну цікаву книгу з дитячої психології для батьків
Зміст

 1. Вікова психологія дітей
 2. Які бувають відхилення в розвитку дитини
 3. Топ-10 "Книги для мами по віковій психології"

Вікова психологія дітей

Ви помітили, як швидко росте Ваш малюк? Вам цікаве спілкування з ним? Ви помітили, що він щось хоче Вам сказати? Повірте, усі ці питання мучать кожного, хто бере в руки маленького Ангела.

ребёнок_на_руках_родителей.png

Вже багато століть різні учені ретельно вивчають усі умови для успішного виникнення і розвитку головного чуда природи - ЛЮДИНИ. Усі дослідження фахівців спрямовані на отримання новій інформації для створення максимально комфортних умов усебічного розвитку дитини і подолання різних криз в кожен віковий
Це зовсім не секрет, що усі мами і папи, а так само усе оточення неодмінно помічає, як кожне новонароджене немовля постійно розвивається. У кожного малюка відбувається певне фізичне зростання, але не щодня по міліметрику, а якось раптово.

измерение_физического_здоровья.jpg
Найцікавіше, що ми, дорослі, можемо помітити тільки фізичні досягнення своїх дітей і простежити за співвідношенням з умовними нормами.
Але як відбувається психічний розвиток дітей?
Визначити лінійкою або вагами це неможливо. Нам необхідно кожному (хто хоче успішно спілкуватися з дитиною) ще навчитися помічати в нім ці моменти в його самовдосконаленні і правильно розуміти яку допомогу необхідно йому зробити.
Пам'ятайте!
Фізичне здоров'я пов'язане з фізичним зростанням дитини, а психічне здоров'я - цей спокій, упевненість у своїх силах, відповідальність за свої дії в різному віці. Та хоча психічне здоров'я стоїть на другому місці після фізичного, але саме з нього розпочинається успіх в житті кожного.

Важливо, також не забувати, що кожному з нас з самого народження вже дані індивідуальні риси вдачі. Якщо Ваш малюк спокійний, тоді Ви такі періоди пройдете в повному взаєморозумінні. Але якщо він вередливий - Вам необхідно буде докласти більше зусиль.
Пам'ятайте!
У кожного віку своє почуття глибокого задоволення / Яна Джангирова

Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що ще в минулому столітті в Нью-Йорку фахівці провели дослідження характеру дітей від народження і до повноліття.

З 133 дітей визначилися такі групи:
40% народилися з легким характером
10% - справжні негативисты і істерики
15% - м'які хулігани, без агресії
35% - із золотою серединою.
Висновок говорить сам за себе: батькам було легко спілкуватися тільки з 40% дітей, складно з 35%, важко з 15%, а ось 10% - це взагалі справжнє випробування.
Сучасні психологи постійно шукають всілякі шляхи мирного дозволу різних конфліктів в спілкуванні з малюком. Сьогодні наука зробила величезний прорив по кожному окремому віку.
Давайте простежимо усі "гострі кути" з найперших днів життя.
Першим і найважливішим сигналом для Вас з найперших тижнів повинен стати плаксивий стан малюка.
Ось тут важливо відразу розпізнати саму причину: саме не проблема з фізичним здоров'ям (зростання зубів, підвищення температури), а звичайне бажання малюка бути центром Вашої уваги.
Ось так просто - Саме Вашої уваги!
Сучасні фахівці визначили природу цих змін і навчилися вимірювати ці мозкові хвилі.
Щоб точно спостерігати і розуміти поведінку своєї дитини, Вам необхідно тільки точно почати відлік від правильного моменту народження, який мав бути в ідеалі. Врахуйте терміни встановлені фахівцями до народження і скорегуйте його з фактичною датою народження Вашого малюка.
Ось умовні норми сімейного клімату для батьків у яких малюкові ще не виповнився 1 рік

укр_вар_первые_кризисы_до_1_года.png


У віковій психології дітей психологам вдалося виділити основні симптоми, типові для вікової кризи дитини
Все відбувається як у випадку з появою першого зуба.
Зазвичай, тоді пояснити, що відбувається відразу неможливо, а тільки через певний час. Але потім допомогти пройти цей період з меншими болями - святий обов'язок кожного батька.
У психологічному розвитку все відбувається теж за такою ж схемою.
Тільки внутрішні зміни Ви лише з часом стали помічати за своєю дитиною. Щоб більше не допускати таких помилок, давайте виділимо основні вікові кризи дітей і будемо допомагати пройти їх з меншими втратами.
Можливо, Вам згодиться ця підказка, де виділені найголовніші моменти на які обов'язково Ви повинні тепер звернути відразу свою увагу.

Які бувають відхилення в розвитку дитини

Фізичні норми розвитку дитини в кожному віці абсолютно усім зрозумілі. Їх легко визначити за зовнішніми ознаками. Це дає можливість усім батькам швидко внести необхідні зміни в режим дня свого малюка і відносно легко усунути виниклі відхилення.
А ось з відхиленнями в психічному розвитку - все на багато складніше. Фахівці називають такі прояви в розвитку - патологією. І тут ніхто не може дати 100% гарантію.
Сучасні батьки можуть серйозно віднестися до появи малюка в сім'ї ще до його зачаття, але не залежноі від цього у новонародженого можуть бути відхилення в розвитку.
Давайте розберемося з причинами, які можуть робити такий згубний вплив на дитину.
Фахівці за багато років спостережень абсолютно точно встановили, що у всьому світі існують два найважливіші чинники, що впливають на немовля ще задовго до його народження і продовжуються під час усього його життя: зовнішнє середовище і спадковість від батьків.
Можливо, Ви чули з різних інформаційних джерел, що спадкова патологія у сучасному світі вже визначається фахівцями на самих ранніх стадіях розвитку плоду.
А ось із-за впливу зовнішнього середовища усі патології в медицині розділені на три види:

 • внутріутробні
 • в період пологової діяльності
 • після народження

І в цих групах можливі різні підвиди патологій, які виникли в результаті перенесеного інфекційного захворювання, травми, інтоксикації, а також із-за впливу соціального довкілля на дитину.
Надалі такі психічні відхилення в розвитку дітей проявляються в явних ознаках розумової відсталості, порушеннях мови і в загальній затримці психічного розвитку. Усе це призводить до патології в емоційно-вольовій сфері у дитини.
Тепер ми впритул підійшли до визначення норми в загальному розвитку дитини.
Коли Ваш малюк тільки починає знайомитися з навколишнім світом в цей період кожна мама може самостійно визначити відповідність індивідуального розвитку свого малюка основним нормам. Правда, в цьому випадку Вам треба подивитися на нього очима чужої людини і виділити три найважливіші моменти в його поведінці:

 1. Серед своїх однолітків Ваш малюк показує такий же рівень розвитку
 2. Сам шукає спілкування зі своїми однолітками на своїй мові
 3. Його індивідуальні схильності постійно розвиваються незважаючи на різні негативні впливи оточення і навіть самого дитячого організму.

Далі все стає не зовсім просто.
Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що у світі зафіксовані спостереження фахівців де одна дитина показує відмінні результати розвитку з явними відхиленнями при народженні і навпаки, інший, абсолютно здоровий від моменту народження малюк надалі відставав від встановлених норм в розвитку.
Пам'ятайте!
Норми розвитку Вашої дитини в ході життя постійно міняються.
Безперечно, якщо відхилення були виявлені на самих початкових стадіях, тоді в період реабілітації малюкові потрібні одночасно медична допомога спільно з педагогічною корекцією.
У таких випадках все строго індивідуально і успішний результат можливий тільки завдяки безмежному батьківському терпінню і любові.

возрастной_кризис_1_года.jpg
В цілому щодня влаштовувати іспити своєму малюкові не потрібно.
Природа сама про це потурбувалася до нас. Вашими помічниками для виявлення можливих відхилень є саме різні кризові періоди.
Тепер Вам залишається тільки зайнятися профілактикою відхилень в психічному розвитку.
Але давайте розглянемо кожного з трьох основних кризових періодів окремо і визначимося що повинен придбати Ваш малюк у результаті його проходження.
Криза дошкільного віку закінчується до 4 років.

В результаті Ваш малюк повинен уміти:

 • контролювати свою гальмівну реакцію на Ваші заборони без агресії і злості
 • не перегравати у своїх виправданнях за досконалий проступок
 • стримувати себе від імітування неправильної форми поведінки
 • контролювати свої емоційні інфантильні прояви
 • уникати загострення взаємовідносин

Криза молодшого шкільного віку закінчується до 8 років
В результаті Ваш школяр повинен мати:

 • особову зрілість і високу пізнавальну активність
 • позитивне відношення до виконання домашніх завдань
 • стійке бажання вчитися
 • соціальну поведінку в крузі однолітків
 • заперечувати прояви жорстокості і агресії
 • адекватно реагувати на Ваші заборони
 • мати помірну сенсорну спрагу без прагнення до різних гострих відчуттів

Криза підліткового віку закінчується до 14 років.
В результаті Ваш підліток повинен проявляти:

 • зацікавленість в отриманні нових знань
 • самостійність
 • саморегуляцію
 • самоконтроль

У цьому віці дуже важливо не допустити, щоб підліток почав імітувати складну асоціальну поведінку пов'язану з алкоголізмом, бродяженням, з відсутністю різних вольових зусиль.
Якщо Ви помітили деякі відхилення в розвитку у своєї дитини не поспішайте ухвалювати йому строгий вирок.
Порада!
Через одне відхилення від норми стверджувати про загальне відхилення в психічному розвитку не МОЖНА.

кризис_развития.png

Тільки консультації з лікарем, психологом, логопедом і дефектологом може встановити точний діагноз.
Остаточний діагноз повинен поставити тільки вузький фахівець і тільки у своїй сфері. Потім психолого-медико-педагогічний висновок в індивідуальному порядку допоможе Вам правильно організувати корекційну роботу і вплинути на майбутній психічний розвиток Вашої дитини.
Пам'ятайте!
Адже він тільки починає своє доросле життя. У ньому кожен обов'язково отримує свій життєвий досвід.
Головне завжди підтримуйте ваші дружні і довірчі стосунки зі своєю дитиною у будь-якому віці.

Топ-10 "Книги для мами по віковій психології"

Для Вашого успішного спілкування і повного взаєморозуміння зі своєю сучасною дитиною, можливо, Вам сподобаються ці десять книг.

На першому місці багато батьків виділяють одну книгу - як найкращу настільну книгу для люблячих батьків. Вона навіть відноситься до світових бестселерів за версією OZON.RU.

Ось ця книга - Масару Ібука «Після трьох уже пізно». 

 

после_3.jpg 

 

 

 Можливо, для Вашої домашньої бібліотеки Ви оберете родзинки від професіоналів, які зібрали і розкрили свій досвід і в цих дев'яти книгах.

ТОП-9_книги_по_возрастной_психологии_детей.png

Оцініть матеріал
(2 голосів)

Залишити коментар