Вам хочеться правильно пояснити своєму малюкові що таке «кишенькові гроші» і як з ними потрібно поводитися. Ви вже готові відкрити йому дорослий світ економіки. Ось тільки з чого почати і як врахувати всі важливі моменти? Давайте розбиратися.
Зміст
  1. Як пов'язані між собою поняття «фінансова грамотність» і «кишенькові гроші»
  2. Загальні правила кишенькових грошей для дітей у всьому світі 

Як пов'язані між собою поняття «фінансова грамотність» і «кишенькові гроші»

 
Ви помітили, що сучасні діти розвиваються набагато швидше однолітків з минулого століття, так як вони більш інформовані. Для Вас абсолютно очевидно, що Ваш малюк постійно отримує величезні обсяги різноманітної навчальної інформації. Ось Ваш малюк вже вміє рахувати до 10. Ви розумієте, що його потрібно поступово готувати до спілкування з грошима – металевими і паперовими знаками, які є одиницею вартості при купівлі-продажу.
 
ребёнок_и_500рублей.jpg
Це, безперечно, одна з важливих причин, яка пояснює чому так необхідно дитині мати кишенькові гроші – тому що гроші є невід'ємною частиною дорослого життя.
А ще одна найважливіша причина. Це той факт, що з допомогою «кишенькових грошей» Ви зможете навчити свою дитину всім «купівельним навичкам», які будуть основними для його фінансової грамотності.
Ваш особистий досвід дорослого життя вже підказує, що саме від фінансової грамотності залежить, як зможе влаштувати своє життя Ваш малюк в майбутньому.
2_семья_и_копилка.jpg
 
Різними фахівцями була проведена дослідницька робота і ось до якого висновку вони прийшли: починати навчання фінансової грамотності потрібно з самого раннього дитинства, видача кишенькових грошей дітям у деяких країнах допускається вже з 5 років.
Якщо Вашій дитині 5-6 років і він вперше починає самостійно користуватися грошима, тоді Вам обов'язково необхідно спочатку йому просто дозволити вирішувати в магазині самостійно вибирати товар і розраховуватися на касі за свої покупки. При цьому на всіх етапах покупки постійно спілкуйтеся з малюком, вчіть його робити правильні покупки.
Не турбуйтеся, якщо Ваш малюк вже старше 6 років. Фахівцями також встановлено, що готовність дитини контролювати свої витрати формується до 10 років.
Але якщо Ваш малюк вже школяр, тоді з поняттям «кишенькові гроші» Ви вже обов'язково знайомі, так як вже даєте гроші на дрібні витрати. Залишилося тільки виробити чіткі правила дитячих кишенькових грошей саме для Вашої родини.
Завжди пам'ятайте!
Саме кишенькові гроші є найкращим тренажером для фінансової самостійності Вашої дитини.
 

Загальні правила кишенькових грошей для дітей у всьому світі

 
Отже, давайте розглянемо 12 - найважливіших правил дитячих кишенькових грошей. З яких Ви зможете скласти свої сімейні правила.
девочка_и_доллары.jpg
 
1. Щотижнева сума повинна видаватися відповідно до віку дитини.
 
Погодьтеся, в кожній родині свої фінансові можливості. Зазвичай, ця сума в межах 5-50 гривень. Так дошкільникові у 5 років, можливо, буде достатньо 5-10 гривнів, молодшому школяру 10-30, а от старшому школяреві 20 – 50. Строгих рекомендацій щодо кількості кишенькових грошей у нашій країні немає.
Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, як ця проблема вирішується в світі.
Деякі європейські країни вже давно вирішили яку саме суму необхідно виділяти дитині на тиждень або на місяць.
Так, у Німеччині навіть ця сума встановлена на державному рівні: до 6 років дитина повинна отримувати в тиждень від батьків 50 центів, у 7 років – до 2€, в 10 років – до 12 €, а в 15 – до 30 €.
У Швеції до 20 років дитина – підліток в місяць отримує від держави 152 $.
У Туреччині навіть немовлятам дають гроші монетками у великі національні свята за поцілунок старших родичів. Так в самому юному віці малюк може отримати від 0,5 до 27 $. Ставши школярем і до 16 років дитина отримує вже 16 $ в тиждень на кишенькові витрати.
У США дитині-школяру батьки виділяють до 15$.
 
2. Гроші видаються строго в певний день і на певний період.
 
Ось від цього починає працювати дієвий тренажер фінансової самостійності Вашої дитини! Завдяки цим пунктом правил, Ви зможете навчити дитину планувати час для покупки і вміти контролювати свої витрати.
Але якщо Вашому малюку лише 5-6 років, тоді кишенькові гроші на тиждень або на місяць для нього ще виділяти дуже рано. 
Але якщо йому 7-10 років, тоді можете починати вчити планувати свої видатки на тиждень, а якщо у Вас підліток, тоді взагалі можна давати всю суму на місяць.
 
3. Обов'язково поясніть своєму малюкові зв'язок його кишенькових грошей з сімейним бюджетом.
 
Такий пункт в юридичних договорах зазвичай називається «Особливі умови».
анализируем_растраты.jpg
 
Вам необхідно обов'язково обговорити з дитиною можливі форс-мажорні обставини і пояснити, чому в ці періоди сума кишенькових грошей буде зменшуватися. Так само Ви повинні пояснити, що з налагодженням ситуації «матеріальне заохочення» буде повертатися на колишній рівень.
 
4. Спочатку визначитеся з дитиною на що йому можна витратити свої кишенькові гроші.
 
Для учня молодших класів це, безперечно, щось смачненьке з їжі в шкільному буфеті, маленькі сувенірчики і недорогі звичайні ручки в газетному кіоску.
Для Вас в цьому правилі важливо не перестаратися з контролюванням витрат дитини. Відразу визначте для себе умовно допустиму суму в межах 20 гривень на безконтрольні покупки.
Навіть якщо вони здаються Вам зовсім непотрібними, нехай цей висновок дитина зробить сама. Адже тільки на особистому досвіді вона зможе навчитися відповідати за прийняті рішення.
 
5. По всім розтратам дитина має вести суворий облік.
 
Розробіть свою зручну форму ведення записів. Можливо, Ви назвете цю зошит «Щоденник покупок» або «Щоденник моїх витрат» або «Контроль власних витрат». Всі записи привчайте вести акуратно. Записи повинні нагадувати бухгалтерські документи і відображати дебіт і кредит Вашої дитини. Спочатку це можуть бути графи: Дата, Прихід, Купівля, Витрата.
детский_учёт_карманных_денег.jpg
 
У перші кілька місяців Вам обов'язково необхідно щодня заглядати в цей зошит. Пізніше проаналізуйте з дитиною всі записи для того, щоб навчити його оцінювати розмір витрачених грошей і контролювати призначення своїх покупок. А далі взагалі можете заглядати у ці записи кілька разів на тиждень.
В цілому ця умова обов'язково повинно виконуватися до певного віку.
Зазвичай це відбувається, коли дитині виповнюється 12-13 років. Як правило, до цього віку всі діти вже вміють спілкуватися з грошима і знають, як правильно їх витрачати.
Пам'ятайте!
Великі покупки дитина в будь-якому віці повинна погоджувати обов'язково з Вами. При цьому Ви можете підтримати його інтерес у придбанні і в якості винагороди або подарунку додатково профінансувати певне частину від придбання.
 
6. Вчіть планувати свої витрати та великі покупки заздалегідь.
 
Так Ви можете виховати у маленької людини самостійність. Для цього Вам потрібно просто пояснити йому, що гроші потрібно відкладати на великі придбання, а не поспішати все розтратити за один день.
мальчик-бухгалтер.jpg
 
Порада!
Ніколи не компенсуйте загублені або швидко витрачені гроші!
Вам дуже важливо навчити планувати свої розтрати потрібно і розуміти, що гроші - це не гра, а Ви не будите для нього страховою компанією. Плануючи свої розтрати дитина повинна сама вчитися максимально уникати непередбачених втрат і збитків.
 
7. Кишенькові гроші не виплачуються за хороші оцінки.
 
Це правило формує відповідальність у дитини за свій основний обов'язок – навчання.
Можливо, йому дуже потрібно просто Ваше пояснення завдання з підручника! Не забувайте, що кожен учень завжди прагне навчитися чомусь новому, без зайвих каталізаторів. Для нього набагато важливіше тільки Ваше визнання його досягнень і Ваша батьківська гордість за його освоєння нових висот у шкільному навчанні.
Порада!
Якщо Вам все ж дуже хочеться простимулювати успішність свого школяра, тоді можете вибрати для нього якусь винагороду або навіть подарунок.
 
8. Сума кишенькових грошей може бути збільшена залежно від кількості виконаної домашньої роботи.
 
Будьте готові за більш важку і складну роботу необхідно буде оплачувати вище.
Намагайтеся застосовувати це правило, не сплачуючи за кожен крок своєї дитини. Тут дуже важливо знайти «золоту середину» і не втративши етичного ракурсу, дати дитині зрозуміти, що турбота про близьких не може бути платною послугою.
Пам'ятайте!
Адже це правило може стати дієвим важелем для стимулювання дитини, але може і виховати в ньому маніпулятора, який потім виросте і буде вимагати оплати за просту послугу.
Не забувайте, що в кожній родині головною метою формування відносин є взаємопов'язаність і уміння взаємодіяти. Намагайтеся постійно розвивати в дитині відповідальність і розуміння, що його допомога необхідна всій родині.
домашние_обязанности_детей.jpg
 
Але якщо Ви все ж вирішите позначити вартість домашньої роботи, тоді можете організувати цю роботу у вигляді гри по-дорослому. Але не забувайте, що спочатку необхідно буде обговорити з дитиною всі умови та кінцевий результат. Якщо це миття машини, робота на дачі, обов'язково поясніть, за яких умов буде прийнята робота. При цьому варто позначитися з штрафними санкціями, якщо робота буде виконана не якісно.
Завжди пам'ятайте: повністю позбавляти дитину зароблених грошей не можна!
Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що в нашій країні вже понад 20 років тому психологи помітили таке правило в молодих сім'ях. Хоча не всі батьки «зі стажем» з ним згодні. У багатьох європейських країнах, де встановлена фіксована сума кишенькових грошей, за додаткову роботу по дому – у вигляді доручення вимити машину або підстригти газон перед будинком, батьки теж додають дитині грошей на кишенькові витрати. І самі діти вітають таку підробіток у батьків. Однак, якщо дитина починає підробляти самостійно, тоді батьки позбавляють його кишенькових грошей.
Як бачите, варіантів багато. Вам потрібно тільки визначитися зі своїм ставленням до цим правилом і визначити які обов'язки Ваша дитина повинна виконувати.
 
9. Заздалегідь обговорите з батьками дітей, з якими спілкується Ваша дитина які суми вони видають своїм дітям.
 
Це правило теж дуже важливе. Адже впродовж дня Ваш малюк може спілкуватися з різними дитячими колективами. Ви розумієте, що в школі або після навчання кожній дитині постійно необхідно почувати себе упевнено у будь-якому колективі.весело_с_друзьями.jpg
 
При цьому саме такий підхід з Вашого боку не лише допоможе дитині почувати себе упевнено, але і запобіжить задавачеству перед друзями.
 
10. Позбавляти кишенькових грошей можна тільки за украй серйозні проступки.
 
Проте, Вам треба заздалегідь обговорити їх перелік з дитиною.  Постарайтеся врахувати усі різні дитячі витівки і провинності. Наприклад, купити підручник для зайняття можете Ви, але якщо дитина його втратить, тоді застосовується певні штрафні санкції. Це міра, можливо, і називатиметься у Вас в сім'ї словом "штраф". 
У світовій практиці так поступають французи.
 
11. Намагайтеся заохочувати і стимулювати бажання дитини накопити визначену суму.
 
Можете запропонувати своїй дитині 2/3 отриманої суми витрачати, а 1/3 відкладати в скарбничку. До речі, такий підхід вітається в Європі.
Можливо, Вам теж сподобатися такий підхід і Ви обговоріть з дитиною детально всі умови накопичення, причому для додаткового стимулу можете додавати на кожні 100 накопичених дитиною гривень від себе певну суму.
поддерживайте_желание_накопить.jpg
 
В цілому це правило нагадує банківський депозит і готує Вашого малюка до спілкування з банківською системою.
 
12. Мінімальна сума дитячих кишенькових грошей повинна бути постійною.
 
Вона не повинна залежати ні від оцінок в школі, ні від виконаних завдань по дому. Саме такий підхід допоможе Вам сформувати у своїй дитині впевненість у собі. Одночасно це дозволить йому вибирати предмет і час покупки. А Ваша обмеженість в сумі, навчить ставити пріоритети і постійно аналізувати свої розтрати.
Фахівцями встановлено, що ніщо не може допомогти маленькій дитині відчути себе дорослим краще, ніж його самостійне прийняття рішення на питання «Що потрібно купити?»
Поставтеся до дитячих кишенькових грошей серйозно і в майбутньому почуєте слова подяки за ці перші уроки економіки.
Оцініть матеріал
(2 голосів)

Залишити коментар