Чому так важливе питання організації правильного харчування для сучасного малюка? Для чого складається дитяче меню? Як правильно скласти дитяче меню? Давайте розглянемо всі ці питання.

Чому так важливе питання правильної організації харчування сучасного малюка?

Для всіх батьків важливо знати, що саме раціональне харчування є основою для подальшого правильного фізичного і психічного розвитку кожної дитини з раннього віку. Фахівцями - дієтологами доведено, що правильне харчування тісно пов'язане також з опірністю постійно зростаючого дитячого організму до різних видів захворювань.

У наш час без правильно організованого харчування не можна виростити здорового малюка. Ця істина доведена багатьма фахівцями в різних областях дитячого розвитку.

За допомогою харчування організм дитини в будь-якому віці взаємодіє з навколишнім середовищем і одночасно забезпечує надходження в нього складних органічних сполук Б-Ж-У. Вони в свою чергу необхідні постійно зростаючому організму малюка для пластичних цілей (зростання, побудови та оновлення всіх клітин) і для покриття різноманітних енергетичних витрат.

соотношение_бжу.png

Щоб все харчування давало малюкові користь, весь дитячий раціон Вам необхідно спланувати так, щоб він відповідав всім індивідуальним потребам відповідно до віку і також включав різноманітний перелік продуктів, які повинні повністю забезпечити зростаючий організм всіма необхідними для його успішного розвитку елементами.

Для чого складається дитяче меню?

Ніхто не буде заперечувати той факт, що харчування дитини має обов'язково відповідати за складом, кількістю та якістю всіх компонентів конкретній віковій фізіологічній потребі для кожного дитячого організму строго індивідуально.

Можливо, Вам здасться це завдання дуже просте, але пам'ятайте - щодня, вирішуючи його, Ви берете на себе відповідальність за подальше здоров'я своєї дитини.

Для впевненості у правильності своїх дій Вам необхідно знати всі сучасні вимоги, які пред'являються до кількості, якості та гігієни харчування фахівцями - дієтологами.

Пам'ятайте!

Незнання найважливіших моментів в організації щоденного харчування: про склад їжі, раціональне використання продуктів і приготування страв ведуть до майбутніх проблем зі здоров'ям у дитини.

Всі результати наукових досліджень фахівців з різних країн доводять необхідність перегляду існуючих величин потреби дітей у харчових речовинах і енергії з урахуванням сучасних умов життя. Сьогодні виникла гостра необхідність в розробці нових наукових рекомендацій про кількість харчових факторів для кожного віку. Тому в наш час постійно розробляються й удосконалюються всі методичні підходи в оцінюванні потреби в харчових речовинах і енергії для кожного віку.

Фахівці визначили, що недостатнє або надмірне харчування вже в перші місяці життя може  привести до патології в ендокринній та нервовій системах, алергій, ожиріння, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, захворювань органів травлення та ін.

Сьогодні для дитячого меню недостатньо просто підрахувати калорії. Важливо забезпечити правильну пропорцію всіх поживних речовин та їх оптимальної кількості під час основного прийому їжі і під час перекусів. Меню для школяра на тиждень має також враховувати додатково розумове і фізичне навантаження на дитячий організм.

Фахівцями вже доведено, що коли в харчуванні дитини будуть переважати вуглеводи, то в його організмі виникне бродильний процес (пронос), якщо будуть переважати білки - гнильний стілець, зайвий жир, при «кетогенной дієті» - кетоз. Причому кетоз може розвиватися і при нестачі в харчуванні вуглеводів. Але якщо в дитячому меню дефіцит білків, тоді доведено фахівцями, що в дитячому організмі взагалі зупиняється весь розвиток, з'являються набряки і виникає гіпотрофія.

Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що для підрахунку індивідуальних потреб в повноцінному харчуванні фахівцями беруться до уваги коливання маси тіла і росту дитини, враховується не тільки конкретний вік, але і стать дитини, побутові умови в яких він проживає. Для цього виділивя спеціальний напрям в педіатрії - дієтологія розвитку, яка допомагає батькам управляти здоров'ям дітей через вдосконалення харчування.

Пам'ятайте!

Заздалегідь обдумане дитяче меню:

 • Значно економить Ваші час, сили, нерви і гроші
 • Дає можливість організувати правильне і здорове харчування не тільки дитині, але і всій родині
 • Дозволить Вам зайнятися самодисципліною і поліпшити свої кулінарні здібності

Вам, батькам, також слід пам'ятати найважливіші правила гігієнічного виховання, які є актуальними як для немовляти, так і для дитини шкільного віку.

 1. Не можна заштовхувати їжу в рот дитині.
 2. Навчайте брати їжу з ложечки губами.
 3. Привчайте дитину до охайності за столом.

кормление_девочки_с_ложки.jpg

Для дитини в будь-якому віці дуже важливо, щоб всі зміни в організації і проведенні годування відбувалися при:

- хорошому збільшенні маси тіла і росту відповідно до вікової норми;

- збереженні апетиту;

- спокійній поведінці і сні, позитивних емоціях;

- відсутності харчової алергії;

- нормальному стулі (оформленому або полуоформленому без неперетравлених залишків і неприємного запаху);

- нормальному нервово-психічному розвитку самої дитини.

Пам'ятайте!

Кожне нове блюдо можна вводити 1 раз в 7-10 днів, а норма порції нового блюда повинна відповідати віку дитини. Всі норми індивідуальні:  від чверті чайної ложки до повної порції!

Для початку роботи над дитячим меню на тиждень Вам необхідно знати за якими принципами і правилами будується поєднання продуктів в харчуванні дитини.

Ще в 1930-х роках світ не оцінив і не підтримав розробку теорії доктора Хей про правильне поєднання продуктів. Тільки в наш час ця розробка стала актуальною і знайшла підтвердження.

Все відкриття вміщається в три обов'язкові вимоги до з'єднання продуктів:

Перша:

Завжди пам'ятайте, що для переробки такої концентрованої білкової їжі як м'ясо, риба і яйце шлунок дитини повинен виробити додаткову кількість необхідних ферментів і кислоти. Для успішної харчової діяльності організму малюка:

 • - зменшуйте кількість рідини під час їжі цих продуктів;
 • - не додавайте цукор;
 • - додавайте в харчування різні овочі.

Після концентрованої білкової їжі зробіть дитячому організму обов'язково перерву на 2-3 години для засвоєння отриманих мікроелементів.

Друга:

Використовуйте комплексні вуглеводи, які допомагають травленню. це

 • - картопля,
 • - гарбуз,
 • - зелені овочі,
 • - горіхи,
 • - макаронні вироби,
 • - насіння,
 • - хліб.

Всі ці продукти легко засвоюються дитячим організмом, але для їх успішного засвоєння йому необхідно все ж таки дати 1-2 години переваритися і не додавати цукор.

Третя:

Для будь-якої дитини найкращим джерелом цукру повинні стати фрукти. Вони дуже швидко дадуть дитячому організму енергію і при цьому успішно замінять цукор. Доведено, що його надлишок в організмі провокує шлунок виробляти різноманітні гормони і ферменти.

Щодня між прийомами їжі пропонуйте дитині фрукти, але не змішуйте їх з цукеркою, шоколадкою або іншими продуктами, які містять цукор.

Для переробки отриманих з фруктів вітамінів і мікроелементів організму дитини необхідно дати 30 хвилин.

Можливо, Вам сподобаються із сучасних фахівців в області дієтології поради доктора Шишлова про принципи харчування:

 1. 55-70% енергії необхідної дитині на день спробуйте забезпечити за рахунок комплексних вуглеводів.
 2. Якщо в готовому продукті змішані Б- Ж - У, використовуйте його так як є. Але ніколи не пропонуйте дитині підсмажене м'ясо із смаженою картоплею.
 3. Риба, м'ясо, яйце також дають організму Р, S, CL і N для утворення необхідних кислот в шлунку.
 4. З овочів, макаронів, бобів і свіжих фруктів організм отримує Na, Ca, K і Mg для утворення луги.
 5. Цукор організму взагалі не потрібен. Він тільки шкодить, допомагаючи шкідливим мікроорганізмам в харчовому тракті.
 6. Всі фрукти, крім банана, яблук і кокосового горіха переробляються швидко і при цьому не порушують баланс життєвонеобхідних елементів в крові. Тому давайте їх дитині окремо від решти їжі. А ось банан, яблуко і кокосовий горіх – особливі.  Для кращого засвоєння їх необхідні додаткові ферменти. Через це можна вводити їх до складу з різними кашами.

Тепер, коли всі основні сучасні вимоги до складання дитячого меню Вам відомі, давайте розберемося з переліком необхідних продуктів для Вашої дитини на день.

набор_на_день.jpg

 

Особливо строго за виконанням цих норм по дитячому меню стежать в дитячих дошкільних установах, Але якщо Ваша дитина знаходиться постійно вдома Вам необхідно намагатися не давати йому в день більше грам по кожному продукту, ніж зазначено в наведеній вище таблиці.

Далі для складання дитячого меню не досить знати добову потребу кожного продукту харчування в грамах, необхідно знати і обсяг порції відповідно до віку

норма_детских_порций.JPG

Для малюка до року можливо Вам сподобається такий варіант дитячого меню

до_года_детское_меню.jpg

Якщо ваш малюк старше року тоді для дитячого меню можете взяти за основу такий варіант

шаблон_для_детского_меню.jpg

Для складання меню школяра на тиждень можливо Вам допоможуть рекомендації доктора Комаровського 

Якщо Вас серйозно турбує здоров'я Вашого малюка і Ви готові внести свій посильний вклад в його здорове майбутнє, тоді залишилося тільки розставити всі добре знайомі Вам і йому страви по днях тижня і разом поступово освоїти нові страви.

2592607-jpg_2232168_1000x667.jpgНе забувфйте враховувати індивідуальні особливості свого малюка і поради фахівців!

Оцініть матеріал
(11 голосів)

Залишити коментар

наркодиспансер киев