Прочитавши цю статтю, Ви навчитеся визначати причини чому раптом Ваш малюк починає вередувати під час їжі, чому він погано їсть, зможете зрозуміти як правильно вирішити цю проблему без зайвих умовлянь або покарань з дитиною від 3 місяців до 15 років.

Зміст

Основні 8 причин чому дитина погано їсть

Ви помітили, що поки Ваш малюк їв одне материнське молоко - все проходило спокійно. Його харчування Вас не турбувало. Тепер, коли прийшов час поміняти раціон, у малюка з'явилися капризи. Причому ця проблема стрімко росте кожен день в залежності від конкретного віку дитини має конкретний масштаб.

 Все частіше Ви помічаєте, що всі Ваші старання нагодувати малюка, їм категорично не сприймаються, а навпаки, тільки знижують у нього апетит.

 Вже не вмовляння, не погрози і навіть покарання не допомагають. Ви бачите, що ці дії не дають необхідний результат, а тільки все ускладнюють.

У чому ж причина? Як повернути малюкові апетит?

Якщо все зайшло вже так далеко, тоді давайте відразу визначимо можливі причини відмови дитини від їжі:

 1. Спадковість від батьків
 2. Відсутність взаєморозуміння
 3. Вплив поганого настрою чи негативних емоцій
 4. Солодкі перекушування
 5. Перегодовування і порушення режиму годування
 6. Зміна правил годування
 7. Порушення рухового режиму
 8. Легке або серйозне захворювання

Як бачите причин, чому дитина погано їсть зовсім небагато. Але кожна з них вимагає певного запасу часу, сил і терпіння від Вас.

Можливо, Ви помітили, що не випадково всі причини розташовані саме в такій послідовності.

 Ми не будемо детально розглядати першу - найпростішу причину, коли немовля до року просто не вміє поводитися за столом. Вирішується вона зовсім просто: визначте допустимі правила поведінки за столом раз і назавжди.

правила_поведінки_за_столом.png

Пам'ятайте!

Якщо Вашій дитині ще не виповнився рік, тоді будьте готові, що вона може чинити опір новим правилам буде мінімум 2 тижня Но якщо вона старше 1 року, тоді  може звикати до нових правил до 4 тижнів.

 Кожна з наступних  причин «Чому дитина погано їсть» має глибоке коріння.

Спостереження психологів довели, що всі вони виникли, як протистояння маленької беззахисної людини Вашим діям.

Пам'ятайте!

Стиснутий рот, сльози і капризи - це її відповідь на Ваш тиск. Будь-який надмірний тиск з боку дорослого може призвести до хвороби малюка по психологічної причини.

Ваші дії, якщо дитина погано їсть

Тепер, коли всі причини визначили, давайте вибирати правильні шляхи їх вирішення.

- Як бути зі спадковістю?

Якщо у Вашій родині у тата або мами вже сформувався зріст нижче середнього, тоді малюк має право це повторити.

Складаючи раціон для нього, Вам необхідно враховувати індивідуальний фізичний розвиток, але не вікові норми.

Пам'ятайте!

Ваш малюк обов'язково наздожене своїх однолітків в період статевого дозрівання

- Як налагодити взаєморозуміння?

Відмовтеся від умовлянь, погроз і тим більше покарань якщо дитина погано їсть. Змініть тактику, навчитеся чути бажання самого малюка.

Пам'ятайте!

Вже з 3 місяців кожен новонароджений розуміє свої потреби, вміє про них повідомляти.

З 1 року до 3 років прислухайтеся до таких сигналів свого малятка. Абсолютно не бійтеся його надмірного захоплення вуглеводною їжею. Він один точно знає, що йому хочеться!

Згідно зі спостереженнями психологів, після 3 років ці захоплення пройдуть. Але сформується такий важливий елемент в харчуванні як інтерес до їжі.

Для цього намагайтеся давати кіндеру віком від 12 місяців до 3 років можливість самостійного вибору їжі на 1- 2 тижні.

Відомий фахівець в області харчування дітей Клара Девіс ще в 1928 році провела такий експеримент з немовлятами, яким було від 6 до 11 місяців. До цього експерименту вони перебували тільки на грудному вигодовуванні. Замість звичайного годування в певний час їм пропонували не грудне молоко, а звичайну здорову їжу: хліб, молоко, фрукти, овочі і т.д. Фахівці уважно спостерігали за рухом малюків і підтримували бажання кожного все спробувати самостійно ложкою. Під час експерименту було помічено, що всі малюки постійно змінювали свої переваги в їжі.

Підсумки експерименту за 6 років спостереження вразили вчених - кожен з дітей самостійно абсолютно точно визначав для себе конкретний співвідношення всіх необхідних елементів для росту - жирів, білків і вуглеводів. Ні у кого з них не було виявлено ні ожиріння, ні дистрофія.

Таким методом вільного годування (до 2-4 тижнів) Ви зможете теж сміливо користуватися. При цьому в процесі непомітно намагайтеся поміняти рецептуру, ввести необхідні продукти. Таким методом Ви повністю зберегти довіру і взаєморозуміння з малюком.

доверие_и_взаимопонимание_за_столом.jpg

Однак, якщо Ваш кіндер старше 3 років гучно за столом відмовляється від їжі, тоді на ці демонстрації реагуйте абсолютно спокійно, але приготуйтеся попрацювати над існуючою проблемою до 4 тижнів.

Пам'ятайте!

В цьому випадку під «проблемою виборчого апетиту» може вирости в сім'ї егоїст. А це вже скоріше педагогічна проблема.

Щоб розв'язати її, спочатку дайте малюкові відчути себе рівним в родині з усіма. Правила для всіх однакові: «Якщо ти відмовився від їжі - можеш йти, але їсти будемо всі разом через 4 години».

  Для досягнення успішного результату Вам в такій ситуації дуже важливо виконати кілька умов:

 1. За ці 4 години при його присутності взагалі не повинно бути розмов про їжу
 2. Він не повинен бачити їжу
 3. Виключіть для нього найменшу можливість самостійно щось перекусити

Можливо, вам сподобається такий відео - репортаж

- Як враховувати вплив поганого настрою чи негативних емоцій?

Всі спостереження, проведені фахівцями з харчування, доводять, що саме настрій або емоція є головними причинами чому дитина погано їсть.

Ви обов'язково повинні враховувати ці фактори:

 • Якщо Ви помітили, що до прийому їжі залишається 10-15 хвилин, а малюк знаходиться в збудженому стані, то змініть його активну гру на малорухливу або взагалі почитайте йому спокійно цікаву книжку.
 • За столом Вам обов'язково необхідно налаштуватися на доброзичливу і спокійну обстановку. Можливо, спочатку для цього прийдеться показати майстер-клас по величезному терпінню і витримці.

Пам'ятайте!

Якщо раптом під час годування малюк вирвав, ні в якому разі не лайте його.

Тільки Ваш особистий приклад допоможе уникнути всіляких негативних впливів на апетит малюка.

Можете провести маленький експеримент: дозвольте малюкові просто посидіти з вами. Таке, здавалося б, звичайне присутність малюка за столом, коли за традицією на трапезу збирається вся родина, всі їдять із задоволенням і хвалять приготовану страву, здатне створити диво.

малыш_в_кругу_семьи_за_столом.jpg

Малюк обов'язково потягнеться за ложкою. Але не забувайте, що якщо за столом хтось із родини покаже при ньому негативну емоцію з бридливим виразом на обличчі, то малюк теж обов'язково це буде повторювати!

Тому заздалегідь добре продумайте, що робити за столом, якщо дитина погано їсть. Можливо, Вам необхідно щось змінити в естетичному оформленні їжі.

 До дружній обстановці тільки додайте гарний посуд і дивно смачний аромат приготованого блюда. Ці два фактори покажуть, що здатні творити чудеса навіть з дорослими дітьми. Не дарма їх так часто використовують в різній рекламі.

Порада!

Слідкуйте за своїм настроєм і емоціями під час їжі в присутності дитини. Тільки Ваша адекватна реакція на здорову їжу здатна стати для нього правильним прикладом для наслідування.

Ще однією обов'язковою умовою, який може підказати що робити якщо дитина погано їсть може стати його участь в приготуванні їжі, а також посильна допомога в сервіровці столу вже з півтора року.

- Як прибрати з харчування малюка солодкі перекуси?

Можливо, Ваша дитина стала погано їсти саме через них. Ні для кого не секрет, що солодощі навіть у дорослої людини здатні перебити апетит. З ними потрібно бути дуже обережними.

сладкий_перекус.jpg

А коли у Вас росте малоїжка, тоді взагалі виключіть їх вживання з її харчування.

В цьому випадку збільшіть кількість прийомів їжі до 5 разів з перервами до 3 годин. Причому під час цих проміжків не давайте малюкові взагалі ніякої їжі.

- Як впливають перегодовування і порушення режиму годування на дитину?

Ви помічали, що нормальне бажання поїсти у кожної людини з'являється тільки коли ми зголодніємо. У дітей це відбувається десь через 3-4 години. Але якщо дитина погано їсть і у нього немає апетиту, тоді для Вас це сигнал, що у нього слабо виробляється секреція травних соків.

Така фізіологія організму не дозволяє їжі швидко перетравитися в шлунку.

Але якщо Ви при цьому почнете насильно змушувати малюка щось з'їсти, то як захисний рефлекс здорового організму у нього може виникнути блювота від перегодовування.

Пам'ятайте!

 Перегодовування тим і небезпечне, що може не тільки зробити блювоту звичним явищем, а й викликати цей рефлекс навіть від одного виду їжі.

Якщо така ситуація повторюється часто, не поспішайте виправити цю ситуацію медикаментами самостійно. Адже головне визначити правильно причину виникнення блювоти. Це дозволить уникнути в майбутньому алергію на ліки, запалення слизової шлунка і кишечника у дитини.

Завжди пам'ятайте, що кожна зміна в годуванні має відбуватися в строго певний час. При цьому саме годування для малюка має служити джерелом сили і задоволення.

еда_не_должна_быть_средством_давления_на_малыша.jpg

Ніколи не перетворюйте їжу в засіб тиску на малюка!

Якщо Вашій дитині тільки 4-6 місяці, то обов'язково акуратно вводите прикорм з овочів, каш або фруктів. До 6 місяців вона повинна засвоїти, що смачною може бути не тільки рідка їжа, а й тверда теж.

Можливо з першого разу не всі страви сподобаються Вашому упертюху. Фахівці навіть допускають від 8 до 15 спроб такого «корисного» знайомства з новим блюдом, але в спокійній обстановці. Якщо все ж не припиняється така впертість новій корисній страви, спробуйте поміняти спосіб її приготування. Але ніколи не займайтеся перегодовуванням!

Пам'ятайте!

Будьте готові, що у віці від 2 до 5 років у Вашої дитини на відміну від однорічного віку, може знизитися апетит через уповільнення в природних процесах росту.

 Це природний процес розвитку. У цей період, дієтологи помітили, що чим більше Ви будете змушувати, тим більший опір будете отримувати.

Але якщо дитина нічого не їсть цілий день - терміново звертайтеся до фахівців за порадою.

Можливо, Вам буде цікаво дізнатися, що дієтологами встановлено точний час для сприятливого прийому їжі - 20-30 хвилин. Потім необхідно всю їжу зі столу прибрати і витримати впертого малюка 3 години без перекусів до наступного прийому їжі.

Пам'ятайте!

Спробуйте виключити між прийомам їжі солодкі соки і навіть воду. Це обов'язково підштовхне малюка почати їжу з рідкого страви.

 - Для чого необхідні зміни правил годування?

Важливим моментом в режимі годування є правильний режим дня.

 Намагайтеся відразу після сну не змушувати малюка їсти, а дайте час для вмивання, одягання і трошки пограти.

Але якщо вранці у Вас немає такого запасу часу, тоді запропонуйте дитині відразу після пробудження трохи чогось випити: соку, компоту або чаю, а трохи пізніше обов'язково запропонуйте основне блюдо.

Пам'ятайте!

Через розтягнутий сніданк малюк може пізніше звичайного захотіти обідати, можливо навіть після денного сну.

Так само врахуйте, що влітку в спеку відбувається надмірна втрата рідини, а значить вироблення травного соку рефлекторно знижується у кожної дитини в будь-якому віці.

Для того, щоб допомогти йому справитися зі спекою Ви можете внести деякі зміни в режим годування.

Порада!

Влітку можете замінити в обід все основні страви в обідній час кефіром, йогуртом, фруктами, соком або навіть легкої кашею. Але після денного сну малюк повинен обов'язково з'їсти все, що Ви приготували на обід.

- Як пов'язано з апетитом порушення рухового режиму?

Дуже тісно. Спостерігайте за кожним бажанням рухатися у свого малюка. Завжди підтримуйте його. Навіть елементарні рухи здатні пробудити такий важливий інтерес до їжі.

Все повинно початися з формування вміння самостійно тримати ложку. Наберіться терпіння. Спочатку відразу допомагайте самостійно донести ложку до рота.

первое_Знакомство_с_ложкой.jpg

Пам'ятайте!

З першого разу ніколи не виходило ні в кого!

Уміння самостійно тримати ложку не просто випробування для Ваших нервів, а й іспит з розумовим розвитком для самого малюка.

Але природа все влаштувала так, що саме цікавість підштовхує його долучитися до світу дорослих і навчитися користуватися новим предметом. При цьому непомітно для себе він починає сам добре їсти.

Ви навіть можете сміливо відмовитися від догодовування, якщо Ваш малюк вже тримає впевнено ложку і самостійно може з'їсти своє блюдо за 10-15 хвилин.

Ще одним Вашим важливим помічником хорошого апетиту повинні стати прогулянки з рухливими ігри на свіжому повітрі. Ось тільки перед прийомом їжі дайте малюкові 10-15 хвилин заспокоїтися.

Пам'ятайте!

Активне перезбудження у дитини завжди знижує апетит

Якщо Ви помічаєте, що Ваш малюк категорично відмовляється їсти не через погане самопочуття, а просто наслідує когось, то можете сміливо прийняти його умови і залишити упертюха без обіду або вечері.

Саме в цей момент Ваша спокійна реакція і дитяча довірливість швидко підкажуть йому, що він не правий. Тоді він сам обов'язково постарається все виправити.

Буває так, що дитина відмовляється їсти і при цьому Ви помічаєте у нього підвищення температури, млявість.

У такій ситуації дитина повинна більше пити. Це допоможе знизити температуру, вивести токсини з організму.

Порада!

При високій температурі з їжі малюкові необхідно багато пити і легка їжа у вигляді різноманітних фруктів, молочних супів, відварної риби або курячого м'яса з картопляним пюре.

Під час хвороби діти повинні самостійно вибрати, що їм хочеться. Потім дайте можливість з'їсти ці продукти повільно, не поспішаючи.

Пам'ятайте!

Вся енергія дитячого організму під час хвороби спрямована на боротьбу з недугом, а на травлення просто не залишається сил

- Яке легке або серйозне захворювання може виникнути якщо дитина погано їсть?

Анорексія, збочений апетит і румінація починаються розвиватися саме тоді, коли дитина відмовляється їсти.

• Відразу варто чесно визнати, що виключно рідко, але все ж бувають випадки, коли з незрозумілих і невідомих причин дитина погано їсть і всіляко прагне показати свою відразу до їжі цілий день. Така поведінка ні в якому разі не можна залишати без уваги. Це може спровокувати справжню голодну непритомність.

 Щоб такого не сталося, постарайтеся розважити малюка, придумайте свою казку в якій герої повинні нагадати йому, що їсти потрібно для того, щоб поповнити життєву енергію, отримати силу і задоволення.

Цей метод звичайно не дає можливості відчути повноцінний смак їжі і певною мірою перешкоджає самому процесу травлення, але він буває необхідний у крайніх випадках.

метод_развлечения_во_время_еды.jpg

Тепер, щоб уникнути будь-яких порушень харчової поведінки у дитини Вам важливо зрозуміти, як взаємодіють всі органи в його організмі.

• Неправильна робота кишечника може спровокувати запор.

 Щоб цього не допустити регулярно звертайте увагу на кількість і якість випорожнень малюка.

Пам'ятайте!

Блювота може бути спровокована саме запором і бути необхідною, природною, захисною реакцією всього організму.

• Якщо Ви вчасно не помітите таку взаємозв'язок між запором і блювотою, то у дитини може почати розвиватися анорексія. При цьому захворюванні вона повністю відмовляється від будь-якої їжі.

Лікарі досі не можуть точно визначити причину виникнення цього захворювання. Дуже часто таке відбувається через причини психічного характеру - надуманих страхів. Потім відбуваються фізіологічні зміни в організмі: зменшення обсягу шлунка, сповільнюється переварювання їжі, зникають найменші напади голоду.

Пам'ятайте!

Тільки Ваші турбота і увага може врятувати дитину від нервової анорексії.

Особливу групу ризику становлять дівчатка-підлітки, але буває це захворювання починає розвиватися і в більш ранньому віці.

Першою ознакою має стати поведінка самої дитини за столом: коли раптом під час їжі за столом вона починає дуже довго колупатися в тарілці, починає ховати їжу і при цьому різко звужуються її гастрономічні смаки.

Другою ознакою, яка повинна Вас насторожити, повинна стати різка втрата ваги. Таке можливо, якщо після їжі підліток сам викликає у себе блювоту.

Як наслідок такого захворювання виникають: запори, запаморочення, швидка стомлюваність і слабкість. В подальшому може спостерігатися зниження температури і відчуття оніміння в кінцівках.

Лікувати анарексію необхідно після консультації з фахівцем на фізичному і психічному рівнях: встановити повноцінне харчування і оточити дитину всебічної турботою і увагою.

• Буває дитина стала погано їсти через вторинне пережовування їжі зі шлунка в рот. Це також є порушенням харчової поведінки. Хоча рідко, але все ж зустрічається у дітей від 3 до 12 місяців.

Фахівці дали назву цьому захворюванню - румінація (жуйка). Це захворювання можна встановити, якщо після їжі немовля вигинає спину дугою, відкидає голову назад і при цьому напружує м'язи живота. Потім відбувається відригування. При цьому частина їжі випливає з рота, а частина, що залишилася ще раз пережовується і проковтується назад. У рідкісних випадках ці симптоми з віком поступово проходять, але частіше лікар призначає спеціальне лікування.

Причин для виникнення румінаціі у немовляти фахівці встановили кілька:

- Стресова ситуація в родині

- Брак спілкування з мамою

- Неправильний режим годування

Якщо не почати вчасно боротися з цим захворюванням, то дитина може сильно втратити у вазі, постійно вередувати через голод. Надалі таке неправильне харчування створює у немовляти виснажливий вид, відбувається відставання в розвитку і навіть може наступити летальний результат.

Пам'ятайте!

Для вирішення цієї проблеми потрібна кваліфікована медична допомога.

• До трьох років можливо дитина дуже погано їсть через збочення апетиту.

Таке захворювання фахівці визначають коли діти не просто намагаються відкусити все неїстівні і навіть незнайомі предмети, а коли, відкусані частки  не випльовують, а з'їдають.

Для батьків така поведінка дає сигнал про затримки розумового розвитку у малюка або його психічне відхилення. Причиною може бути пережитий дитиною стрес. У цьому випадку потрібна порада кваліфікованого фахівця допоможе вибрати правильний шлях індивідуального лікування.

Пам'ятайте!

Тільки Ваше велике бажання, здоровий глузд і величезне терпіння здатні допомогти Вашій дитині вирости міцною і здоровою!

 Можливо, Вам сподобаються поради лікаря Комаровського 

Оцініть матеріал
(2 голосів)

Залишити коментар

наркологический диспансер