Прочитавши цю статтю, Ви навчитеся розділяти образу і образливість, дізнаєтеся звідки вони виникають, знайдете корисну інформацію про те, як навчити дитину захищатися від кривдників
Зміст:

У чому відмінність між образою і вразливістю

Щоб розібратися в тому, що таке «ОБРАЗА», а що таке «ОБРАЗЛИВІСТЬ» варто відразу розділити ці поняття:

 1. Саме почуття дитячої образи знайоме, мабуть, кожному людині саме з дитинства, але воно не відноситься до небезпечних емоціям. Фахівці відносять її до переходить комунікативного стану, який тимчасово порушує процес спілкування. Однак при цьому обов'язково зберігається можливість подальшого спілкування
 2. Емоція уразливості набагато небезпечніше образи. Вона пов'язана з частою демонстрацією дитиною своєї звичної реакції. При цьому такі перешкоди у спілкуванні поступово закріплюються за малюком і можуть бути використані для маніпуляцій з його хворий крапкою. У такій ситуації дитина з низькими «порогом уразливості» миттєво інтерпретує всю ситуацію проти себе. Поступово таке спілкування стає звичним. Надалі навіть якщо таку дитину ніхто не ображає, він постійно всіляко показує свою занадто сильну, невиправдану і часом неадекватну реакцію, яка говорить про його готовність образитися.

детская_обида_2.png

Найчастіше причиною дитячої образи може стати:

 • Відсутність запрошення від інших дітей пограти разом або підтримки якогось особистого пропозиції
 • Несподіване виключення з гри в якій вже грав
 • Обзивання чи передразнювання
 • Не виконана обіцянка дати пограти обіцяної іграшкою.

ВИДЫ_ОБИД.png

Причини дитячої уразливості сильно відрізняються від наведених вище. Це може бути:

 • Чийсь успіх
 • Чиясь похвала
 • Чиясь перемога.

Для образливого дитини будь успіх іншого малюка переживається їм і демонструється як образа з-за того, що сприймається ним як особисте приниження. Такі прояви досліджено професором Е. О. Смирнової, яка встановила, що саме через виниклого почуття приниження та ігнорування себе у дитини розвивається образливість.

Звідки виникає дитяча образа і образливість. Їх прояви

У маленької дитини образа виявлятися у вигляді його виривання з рук дорослого з криком і плачем, відмови слухати як його заспокоюють і бажанням кудись втекти. Це крайні форми емоційного прояву дитячої образи є найважчими в ранньому дитинстві.

детская_обида5.png

ПАМ'ЯТАЙТЕ!
Емоційна реакція образи у дитини дошкільника зазвичай виникає у момент:
- несправедливого ставлення до нього
- сильного переживання, яке зав'язано на ігноруванні або відкиданні
Зовні така дитяча образа може проявлятися по-різному:
- надутими губками з демонстративним виходом
- гучним криком з образами адресу кривдника
- бійкою зі сльозами на очах.
Прояв уразливості відбувається поступово і яскраво стає помітним у дитини до 6 років в моменти його міркувань про себе. При цьому домінування уразливості в його словах мають депресивні відтінки у всіх подіях навколо нього. От тільки вже на прості вмовляння дорослого такий дошкільник вже ніяк не реагує. Батькам важливо не упустити цей момент.

детская_обида_4.png

Пам'ятаєте!
Особливо небезпечними є прояви агресії в стані уразливості, коли навіть при найменшій образі дитина намагатимуться помститися. Так зароджуються страшні емоції: підозрілість і мстивість, для прояву яких у подальшому може взагалі не знадобитися ніякої привід.
Справедливості заради, варто сказати, що зовнішня демонстрація уразливості далеко не завжди пов'язана з агресією, а частіше з демонстрацією. Таким способом дитина по-своєму намагається домогтися свого через маніпуляцію, так як образливість завжди призводить до маніпуляції.

Як допомогти дитині боротися з образою і вразливістю

Для визначення уразливості у дитини старше 6 років Вам можна пройти нескладний тест, проаналізувавши десять різних ситуацій.

детская_обида6.png

Вашу позитивну відповідь необхідно відмітити «+», а негативний «-». У складних випадках необхідно вибрати якихось моментів було більше і поставити лише один знак.

 1. Ви досить часто помічаєте, як Ваша дитина потребує похвали і демонструє сильну залежність в позитивній оцінці своїх дій
 2. Коли Ви просите його розповісти про своїх друзів, то він часто намагається виставити себе героєм, не розповідаючи про свої відмінності від друзів, а про те, що вони роблять для нього
 3. Вам доводилося не раз помічати (або Вам говорили інші дорослі), що Ваша дитина часто стає ініціатором ситуацій, які в результаті дають йому можливість продемонструвати себе у ролі «нещасного» і скривдженого
 4. Ваша дитина часто заявляє, що оточуючі намагаються його недооцінювати і «спеціально» кривдять
 5. Успіхи інших дітей він сприймає як особисту образу
 6. При похвалі або захопленні іншою дитиною в його присутності він може засмутитися до сліз і навіть кинути свою роботу
 7. Будь-яка критика на його адресу сприймається ним в багнети
 8. Кожну образу тримає в пам'яті досить довго, а при її згадці навіть через кілька місяців або років, демонструє нові переживання
 9. Свою образу відразу виставляє на показ, демонструючи її всім виглядом
 10. Все частіше Ви відчуваєте, що дитина намагається використовувати свою образу в корисливих для себе цілях

В результаті:
- якщо більше мінусів – зверніть свою увагу на ситуації з плюсами і попрацюйте над ними.
- якщо у Вас набралося більше плюсів, тоді на обличчя проблема з дитячою вразливістю і пора терміново змінювати цю ситуацію.

детская_обида7.png

Тепер, коли Вами встановлена підвищена дитяча вразливість у своєї дитини давайте розберемося, як йому допомогти побороти свою образу на конкретних прикладах:

1. Навчіть відмовляється від узагальнень

Зазвичай образливий дитина повторює: «Мене всі ображають». Так він генералізує (узагальнює) виникла навколо нього ситуацію.
Ваші дії:
Кожне його узагальнення постарайтеся розбити до такої частини поки воно не стане конкретним.
Наприклад: В даній ситуації уточнюйте, перераховуючи імена всіх друзів і знайомих дитини і називаючи спочатку тих дітей, які точно НЕ ображають. Так узагальнююче слово «ВСІ» втратить свою блокує можливість подальших дій. Потім разом вирішите, що можна зробити з конкретним кривдником і як виправити ситуацію мирним шляхом.

2. Покажіть користь від прямого звернення

До речі, це самий дієвий спосіб вийти з будь-якої неприємної ситуації, коли хтось намагається образити словами Вашої дитини і не тільки словами.
Ваші дії:
У відповідь на образливі слова або дії навчіть дитину прямо виражати свої почуття, а потім витримати паузу і подивитися на реакцію кривдника.
Наприклад: Його штовхнули, а він повинен сказати: « Мені неприємно, коли ти так робиш. Будь ласка, не треба штовхатися». Як правило, кривдник зупиниться, а Ваша дитина вийде з ситуації без образи і зможе відстояти себе.

3. Порадьте включити повне ігнорування кривдника

У ситуації, коли пряме звернення до кривдника не дало результату і він продовжує свою гру, виникає необхідність змінити тактику і діяти по-іншому. Ось тільки цього навчитися досить складно, так як всі дії кривдника розраховані на импульсивность, емоційність і нестриманість «супротивника». Тому такого прийому легко можна навчити більше дорослої дитини - школяра
Ваші дії
Запропонуйте дитині переключити свій мозок:
-включити в своїй голові подумки на всю гучність найулюбленішу пісню, щоб не чути знущань
- уявити, що поруч нікого немає.
От тільки в останньому випадку не варто пропонувати дитині перенести себе подалі від кривдника – це буде схоже на пропозицію позбутися від кривдника втечею.

4. Вчіть відмовкам

Правда, такий спосіб спочатку цілком виправданий для дошкільника та молодшого школяра, а в подальшому потребує більш «відточеному», саркастичному варіанті.
Ваші дії
Вивчіть з дитиною кілька відмовок напам'ять
У ситуаціях, коли кривдник застосовує прямі обзивання навчить теж відповідати відмовкою. Наприклад. Коли обзивають «Недотепою», треба відповідати так: «Здрастуй ти, Недотепа. Будемо знайомі. Мене звуть Антон»

фразы_отговорки.png

5. Підготуйте дитину до «Трьохкрокового методу»

Він буде необхідний у ситуації, коли образа з'єднується з агресивними діями і виникає потреба затримки фізичної реакції. У житті так буває, в ситуаціях коли хто-то, на думку самої дитини, намагається спочатку спровокувати його на агресію з допомогою слів чи дій. З допомогою цього методу Ваша дитина навчиться стримувати себе, зберігаючи спокій.
Ось ці три кроки:
Перший - Твердим, відрепетированим вдома голосом, вимовити: «Мені неприємно чути те, що ти говориш»
Другий – Коли конфліктна ситуація з хлопчиком продовжує загострюватися необхідно твердо вимовити другу фразу: «Мені це неприємно. Якщо ти не зупинишся сам, я тебе вдарю»
Третій – Ось тільки тепер можна сміливо вдарити кривдника, так як він не зрозумів, що йому вже було серйозне попередження.

6. Покажіть дитині, що всі діти навколо нього теж чимось цікаві

Знаючи, що для образливого дитини властива зайва сконцентрованість на собі і це йому дуже сильно заважає, постарайтеся розвинути в ньому справжню зацікавленість в інших дітей.
У цьому Вам може допомогти вихователь чи вчитель з якими спілкується дитина. Попросіть його поставити на будинок вправу в якому необхідно описати іншої дитини не називаючи його – описавши всі його особливості.
Вам залишиться тільки підтримувати цю спостережливість і розвивати здатність дитини перебудовуючи його на налагодження дружніх стосунків з дітьми.
ПАМ'ЯТАЙТЕ!
Дитяча вразливість пройде сама тільки тоді, коли Ваша дитина зможе побачити особистість в іншому дитину

7. Вчіть дитину справедливо оцінювати свої вчинки

Цей прийом підходить для молодшого школяра.
Як вже говорилося вище, образливого для дитини найважливішим є чужа думка про нього і його досягнення. Він хоче пишатися собою – навчіть його цьому, створивши внутрішню опору в ньому.
Наприклад: Підводячи підсумки виконаного домашнього завдання, попросіть його самого виділити кращі і гірші місця при списуванні.
Для більш дорослу дитину щодня намагайтеся використовувати описову похвалу в оцінці його будь-яких вчинків. Намагайтесь частіше вимовляти «Я тобою пишаюся - Ти молодець!», А «Ти можеш собою пишатися!»
Так поступово Ви зможете перемкнути дитини від чужої залежності і створите в ньому власну внутрішню опору.

8. Спробуйте запропонувати йому знайти інші способи вираження разом

З цим методом можна познайомити дитину в будь-якому віці «уразливості» і будь-який демонстрації образи.
Ваші дії:
Обговоріть з дитиною ситуацію, що склалася і складіть список всіляких варіантів реагування в конкретній ситуації. Ось тільки намагайтеся більше слухати його пропозиції і записувати їх без критики і тільки в кінці запропонуйте кілька своїх. Потім обговоріть кожен варіант окремо і поцікавтеся, який з них більше сподобався Вашій дитині. А далі - розіграйте саму ситуацію за допомогою іграшок або в ролі акторів театру.
Таке тренування в безпечній обстановці обов'язково допоможе йому в майбутньому!

Оцініть матеріал
(1 Голосувати)

Залишити коментар

лечение от наркомании цена
питьевая вода заказать